Uluslaşma sürecinde Türkiye'de sosyo-kültürel ve ekonomi alanlarında düzenlenen kongreler ve basına yansımaları (1923-1950)
The nation-building process in Turkey socio-cultural, economic and educational spheres arranged at congress and press reflection (1923-1950)
- Tez No: 778614
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL AYDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Cumhuriyet Dönemi, yeni Türkiye'nin her alanda yokluktan var olma mücadelesini ortaya koymaktaydı. Bu bağlamda Cumhuriyetin ilan edilmesinden hemen sonra bir dizi yenileşme ve reform hareketleri görüldü. Sosyal, kültürel ve ekonomi alanlarında yapılan yenilik hareketleriyle ulus-devletin inşa süreci başladı. Kısacası Türk inkılaplarının hayat bulduğu yıllar, zamanın ve koşulların değişmesine paralel bir şekilde gelişim, atılım ve dönüşümü öngören dinamik bir süreç olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Cumhuriyetçi kadro, ortaya konulan temel ilkelerinden bir devlet politikası oluşturmuştur. Genç Türkiye kuruluş sürecinde uluslararası alanda tanınmak ve gelişmek adına sosyal, kültürel, eğitim, ekonomi, turizm, sağlık, spor ve basın gibi birçok alanda düzenlenen ulusal ve uluslararası kongrelere katılmış ve destek vermiştir. İsmet İnönü dönemi de bu gelişim ve atılımların tamamlayıcısı olmuştur. 1923-1950 yıllarını kapsayan bu tez çalışmasında da tespit edilen kongreler vasıtasıyla temel olarak Türkiye'nin uluslaşma sürecine etkisi ve/veya katkısı, sosyo-kültürel ve ekonomik yönlerden irdelenmeye ve aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Republican Era revealed the struggle of the new Turkey to exist out of nothingness in every field. In this context, a series of innovation and reform movements were seen immediately after the proclamation of the Republic. The process of building the nation-state began with the innovation movements in the social, cultural and economic fields. In short, the years in which Turkish revolutions came to life have been a dynamic process that foresees development, breakthrough and transformation in parallel with the change of time and conditions. The Republican cadre, led by Mustafa Kemal Atatürk, formed a state policy from its basic principles. Young Turkey participated in and supported national and international congresses held in many fields such as social, cultural, education, economy, tourism, health, sports and the press in order to be recognized and developed in the international arena. İsmet İnönü period was the complement of these developments and breakthroughs. In this thesis study covering the years 1923-1950, the effect and/or contribution of Turkey to the nationalization process was tried to be examined and conveyed from socio-cultural and economic aspects through the congresses determined.