Hiperbolik geometri ve hiperbolik açıların bazı yorumları
Geometric interpretation of hyperbolic geometry and hyperbolic angles
  1. Tez No: 778618
  2. Yazar: SEMA YUNUSOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Hiperbolik geometri ve bazı uygulamalarını konu alan bu tez çalışması dört ana bölümdern oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş için ayrılmıştır. İkinci bölümde, bir sonraki bçlüm için kullanılacak olan Lorentz uzayda temel kavramlar ve tanımlar ele alınmıştır. Hiperbolik açılar balımından Minkowski uzayının geometrisi, Minkowski uzayda hiperbolik açılar ve Pseudo açıların yorumu üçüncü bölümde sunulmuştur. Dördüncü bölüm tartışma ve sonuç için ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, which deals with hyperbolic geometry and some of its applications, consists of four main parts. The first part is reserved for the introduction. In the second chapter, the basic concepts and definitions of Lorentz space, which will be used for the next chapter, are discussed. The geometry of Minkowski space with respect to hyperbolic angles, the interpretation of hyperbolic angles and Pseudo-angles in Minkowski space are presented in the third chapter. The fourth part is devoted to the discussion and conclusion.