Ortaöğretimde (Lise) değişen eğitim sistemlerinin biyoloji dersine etkisi
The Effect of changing educational systems on biology education in high school
  1. Tez No: 77870
  2. Yazar: MİRAÇ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALUK SORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de, ortaöğretimde uygulanan eğitim sisteminin değişmesinin, Biyoloji dersine etkileri araştırılmıştır. Özellikle, son yıllarda sık aralıklarla değiştirilen Ders Geçme ve Kredi Sistemi ile Sınıf Geçme Sisteminin, Biyoloji dersi ders saatleri ve öğretim programına etkileri üzerinde durulmuştur. Eğitim sistemlerinin kural ve uygulamaları, biyoloji dersi açısından tartışılmıştır. Araştırmada, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türk Eğitim Derneği (TED), Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) gibi kurumların, biyoloji dersi ile ilgili yayınlamış olduğu rapor ve çeşitli yayınlar incelenmiş; sempozyum ve konferanslarda, yine biyoloji ile ilgili olarak sunulan bildirilerden faydalanılmıştır. Ayrıca, MEB Talim Terbiye Kurulu arşivinde incelemeler yapılarak, biyoloji dersi ders saatleri ve öğretim programlarına dair alınmış kararlar belirlenmiştir. Çeşitli araştırıcı ve bilimadamlarmm biyoloji eğitimi ile ilgili görüş ve makalelerinden yararlanılmıştır. Bunlara göre; Türkiye'de biyoloji eğitimi, halen Sınıf Geçme Sisteminin uygulandığı 1960-1970 yıllan arasında, ders saati ve öğretim programı açılarından hızlı bir değişim ve gelişim içine girmiştir. Ancak, 1970'lerin sonu ve 1980'li yıllarda, biyoloji dersi öğretim programı bilimsel olmayan değişimler geçirmiş ve nitelik kaybına uğramıştır. Ders Geçme ve Kredi Sisteminin uygulandığı, 1990-1995 yıllan arasında biyoloji dersi seçmeli ders statüsüne alındığından, dersin öğrencilerce tercih edilme düzeyi azalmıştır. 1995 sonrasında uygulanan, yeniden düzenlenmiş Smıf Geçme Sisteminde ise dersin sadece iki alanda zorunlu, diğer alanlarda seçmeli statüde oluşu ve öğretim programının yenilenmemiş olması, nitelik ve uygulama açısından ohımsuzluklan arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this present study, the influences of the adjustments made in currently applicable to secondary education system on Biology classes have been investigated. Particularly such influences of frequent modifications concerning such system of“credit”or“promotion”bases on class hours of Biology classes as well as on training program have been searched from the viewpoint of Biology. Several reports and various documents published in relation with biological subjects by such institutions as Ministry of National Education (MOE), Turkish Education Association (TEA), Scientific and Technical Research association (STRA) have been examined; and several papers presented to symposiums and conferances related with biological education have been considered. Further, by making researches in archieves of the Instruction and Training Board of the MOE, certain decisions concerning biology classes, class hours and education programmes heve been defined, several opinions and articles of several researchers and scholars have been referred to. According to such examinations, education in the field of biology in Turkey has entered in a rapid variation and development between the decade of 1960-1970 when the Promotion System was effective. However, the teaching schedule of biology has passed through unscientific variations during the last part of I970's and in throughout 1980's and lost some of its quality. As the biology classes have been considered in selective subject status between 1990 and 1995 the level of preference of the lesson by students reduced. On the other hend, as per Promotion system readapted after 1995, the practise of being compulsory only in two education system, and selective in others as well as unrenewal of the training program caused an increase in nagativenesses in respect to quality and practise.