The impact of animal welfare standards on consumers' behavior and their purchasing decision in Arabic countries
Arap ülkelerinde hayvan refahı standartlarının tüketici davranışları ve satın alma kararları üzerindeki etkisi
- Tez No: 778711
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAYA AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Veteriner Hekimliği, İşletme, Public Health, Veterinary Medicine, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Hayvan refahı geniş ve karmaşık bir konudur. Hayvanlara yaptığımız muamele ile ilgili etik sorular tarım, tıp, kozmetik gibi birçok farklı sektörde ortaya çıkmakta ve etik, ekonomik, kültürel, sosyopolitik ve dini gibi birçok boyuta öznel olmaktadır. Hayvanların refahı ile ilgili endişelerin yanı sıra hayvan ürünleri ile ilgili şeffaflık sağlanma talebi de artmaktadır. Bu çalışmada“hayvan refahı”anlayışını ve hayvan refahının hayvansal gıda ürünleri (et, süt ve kümes hayvanları ürünleri; yumurta…) üzerindeki etkilerini, tüketicilerin konuya yönelik algılarını ve dolayısıyla tüketicilerin karar verme sürecini etkileyen kriterleri tanımlayacağız.
Özet (Çeviri)
Animal welfare is a vast and complex subject. Ethical questions about our treatment of animals arise in several different industries like agriculture, medicine, and cosmetics; and are subjective to multiple dimensions such as ethical, economic, cultural, social-political, and religious. The concern of the wellbeing of animals is increasing, as well as the demand of adopting transparency regarding their products. In this study we will define“animal welfare”and its implications on animal-based food products (poultry - meat - dairy – eggs …), and the perception of consumers towards the subject, thus the criteria affecting their decision making process.