Lydia kutsal alanlarında görülen Pers etkileri
The Persian effects in the sanctuaries of Lydia
- Tez No: 778820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJDE PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Son Lydia kralı Kroisos'un Pers kralı Kyros'a MÖ 546'da yenik düşmesi sonucu Lydia'da başlayan Pers hâkimiyeti yaklaşık 200 yıl sürmüştür. Bu dönem Lydia'da önemli değişikliklerin görülmeye başlandığı bir zaman dilimidir. Yerel gelenekler devam etmiş olsa da Perslerin bölgeyi ele geçirdikten sonra çeşitli yerlere yerleştirmiş oldukları garnizonlar, Pers tanrılarına ait kültleri de beraberinde getirmiştir. Yunan tanrıları ile özdeşleştiği görülen bu kültlerde uygulanan pratikler farklılık göstermektedir. Kültlerde görülen Pers etkisi epigrafik, nümismatik ve arkeolojik bulgularla desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The Persian domination, which started in Lydia as a result of the defeat of the last Lydian king, Croesus, by the Persian king Cyrus in 546 BC, lasted for about 200 years. This is the period when significant changes began to be seen in Lydia. Although the local traditions continued, the garrisons that the Persians settled in various places after they conquered the region brought along the cults of the Persian gods. The practices applied in these cults, which are seen to be identified with the Greek gods, differ. The Persian influence seen in the cults is supported by epigraphic, numismatic, and archaeologic evidence.