Esnek ve güvencesiz çalışma biçiminde genç işçi sınıfı profili: Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi örneği
The profile of young workers in terms of flexible and precarious working: The case of Çerkezköy Organized Industrial Zone
- Tez No: 778836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Emek piyasalarının esnekleşmesi ve güvencesizleşmesi sürecinde işçiliğe adım atan genç işçi sınıfının hane hayatları, çalışma koşulları, sınıfsallık profilleri, tüketime entegrasyonlarını araştıran tez çalışmasında genç işçi sınıfının profili çıkarılarak araştırma hipotezlerine yanıt aranması hedeflenmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde gençlik literatürü gözden geçirilerek, genç ve genç işçilik kavramları literatürdeki yaklaşımlarla değerlendirilecektir. Araştırmanın ikinci bölümünde ise esnekleşen ve güvencesizleşen emek piyasalarının dönüşümü ve bu dönüşümün arkasındaki ekonomik nedenler açıklanmaya çalışılacaktır. Araştırmanın üçüncü bölümünde genç işçilerin hane hayatları, eğitime bakışları, çalışma koşulları, sınıfsallık profilleri, örgütlenme ve sendikalara bakışları, tüketim kalıpları, gelecek beklentileri ve siyasal konumları kendi ifadelerinden yola çıkılarak değerlendirilecektir. Araştırmanın son bölümünde ise Türkiye'deki gençlik araştırmalarına yönelik bir tartışma yürütülecek ve gençliğin dönüştürücü gücü açıklanmaya çalışılacaktır. Araştırma sonucunda genç işçilerin önceki kuşak işçilere göre daha eğitimli ve daha seküler oldukları saptanmıştır. Ailelerinden farklı olarak kırsal alanlarla bağlarının koparak tamamen proleterleştikleri ancak işçi olmaktan da herhangi bir şekilde memnuniyet duymadıkları, sendikalara karşı oldukça olumsuz tutumlar içerisinde oldukları, sınıfsal bilinçlerinin organize olmadığı, orta sınıf tüketim kalıplarına entegre oldukları, finansal olarak yoğun bir borç sarmalı içerisinde oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Genç işçi sınıfı daha reaksiyoner ancak aynı zamanda kolektif eylem kapasitesi en düşük nesil olma özelliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which studies the young working class, who entered the working life during the process of flexibilization and precarization of labor markets, and the household lives, the working conditions, the class profiles, the integration into consumption of whom, the answers to the research hypotheses will be acquired through profiling the young working class. In the first part of the study, by reviewing the youth literature, the youth and youth labor will be evaluated with the approaches in the literature. In the second part, transformation of the labor markets that becomes flexible and precarious and the economic reasons behind this will be tried to be explained. In the third part, the household lives, the viewpoints towards to education, thw working conditions, the class profiles, being organized and attitudes to unions, consumptions patterns, future expectations, political positions of the young workers will be examined through their own statements. In the last part, the discussion about the youth researches in Turkey will be conducted and the transformative power of the youth will be tried to be explained. According to the result of the research, it was seen that the young workers are more educated and secular than the previous generations. It was concluded that unlike their families, these young workers become totally proletarian by breaking ties with the countryside; however ther arent satisfied with being a worker, they have negative feelings against the unions, they do not have an organized class consciousness, they are entegrated into the middle-class consumption patterns, they are in financially heavy dept spiral. The young working class is more reactionary, but they show the characteristics of being the generation that has the least capacity to act collectively.