An investigation of high school students' English self-efficacy beliefs and learning climate
Lise öğrencilerinin İngilizce öz-yeterlik inançları ve öğrenme iklimlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 778835
  2. Yazar: ECE TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu karma desenli çalışma, lise öğrencilerinin İngilizce öz-yeterlik inançlarını, öğrenme ortamına ilişkin algılarını ve İngilizcede gösterdikleri algılanan başarısını incelemeyi amaçlamıştır. Nitel aşamada 15 öğrenci ve 11 İngilizce öğretmeni yer alırken, nicel aşamaya 820 öğrenci katılmıştır. Nicel veriler, İngilizce Öz-Yeterlik Anketi, Öğrenme Ortamı Anketi ve öğrencilerin en son İngilizce sınav notları kullanılarak toplanmıştır. Ayrıca İngilizce öğretmenleri ve öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Çalışmanın nicel bulguları, öğrencilerin İngilizce öz yeterliklerinin orta derecede yüksek olduğu gösterirken, ayrıca İngilizce öğretmenlerin de sınıf iklimlerinde öğrencilerine önemli derecede özerklik desteği sağladığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This mixed-method study sought to investigate high school students' opinions of the learning climate, their perceived achievement in English, and their self-efficacy beliefs in English. While 15 students and 11 English teachers partook in the qualitative phase, 820 students partook in the quantitative phase. The quantitative data was gathered using the English Self-Efficacy Questionnaire, the Learning Climate Questionnaire, and the students' most recent English exam results. Additionally, semi-structured interviews with English teachers and students were held. The students' self-efficacy in English were discovered to be moderately high, and their English teachers had given them a considerable degree of autonomy support. The quantitative findings indicated that there was a strong correlation between students' self-efficacy and their success in English (r = .542, p < .05). Students' perceptions of autonomy-supportive learning climate and self-efficacy in English were also correlated (r = .250, p < .05). On the other hand, it was discovered that there is a low correlation between their perceptions of the learning climate and their perceived achievement in English (r = .187, p < .05). Most importantly, it was unearthed that the link between autonomy support and perceived achievement in English was moderated by students' sense of efficacy in English according to the simple mediation analysis (Effect = .0083, 95 % CI [.0059, .0107]. Finally, qualitative findings revealed that teachers' influence was one of the most frequently reported factors affecting students' opinions of their achievement in English, and the majority of English teachers encouraged students' autonomy in their learning climate to a certain extent. The current investigation presents significant implications for English teachers and other stakeholders based on the findings.