Küreselleşmenin sonuçları ve sanat eğitimcisi kimliği sorunsalı
The consequences of globalization and the problematic of art educator identity
- Tez No: 778837
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE ARZU AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Küreselleşen dünyaya bağlı olarak ortaya çıkan, çokkültürlülük, hibritleşme (melezleşme), eklektisizm, yurtsuzlaşma kavramları, üzerinde durulan tek bir tanımlamasının olmadığı derinlemesine anlam taşıyan kavramlardır. Küreselleşme öncelikle ekonomi politikalarını yönetmek için ortaya çıkmış bir kavram olarak özellikle 20. Yüzyıl'ın sonlarına doğru hayatımıza tamamen dahil olmuştur. Küreselleşmenin tek bir tanımı bulunmamakla birlikte ilişkili olduğu alanlar çok kapsamlıdır. Araştırmada temel amaç; bilimsel olarak ele alınan evrensel kavramlar ve küreselleşmenin, çağdaş sanat üzerine etkilerine vurgu yaparak, sanat eğitimi ve sanat eğitimcisi kimliği sorunsalı üzerine etkisi, bireysel ve toplumsal kimlik oluşumu, bireyin kendisi ve çevresinin farkındalığı, güncel konular hakkında, örneklemden alınan görüşler doğrultusunda elde edilen sonuçların ortaya konulması hedeflenmektedir. Nitel çalışmada, birincil kaynaklara ulaşılıp literatür taraması yapılmıştır. Araştırma konusu kapsamında seçilen, çağdaş sanat eserleri üzerinde etnografik-kültürel gösterge çözümlemeleri yapılmıştır. Ayrıca araştırmada, gönüllü olan, çokkültürlü sanat eğitimi kurumlarından sanat eğitimcisi öğretim elemanları- katılımcıların, konu kapsamında görüşlerini almak üzere uzman görüşleri doğrultusunda hazırlanan, yarı yapılandırılmış görüşme formu ile kişisel görüşmeler yapılarak bulgulara ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular, tablolaştırılmıştır. Araştırmada toplanan veriler, tümevarımsal veri analizi ile incelenmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmanın birinci ve ikinci kısmında; araştırmanın problem durumu, alt problemleri belirlenmiş, amaç ve önemi belirtilmiştir. Araştırma nitel araştırma türündedir. Araştırma problemi ile ilgili verileri toplamak için öncelikle literatür taraması yapılmıştır. Araştırmanın üçüncü ve dördüncü kısmında, tarama modelleri kapsamında belgesel tarama modelini uygulanarak 1945'ten günümüze çağdaş sanat ile sınırlandırılmış bu dönem içerisinde küreselleşmenin sonuçları bağlamında seçilen çağdaş eserler örnekleme alınmıştır. Görüşme yönteminin kullanıldığı araştırmada, uzman görüşleri doğrultusunda, araştırmacı tarafından görüşme soruları hazırlanmış ve etik izinleri alınarak, konuyla ilgili görüşler birebir görüşme yolu ile elde edilmiştir. Son kısım olan beşinci bölüm sonuç ve öneriler; elde edilen bulgular kapsamında kürselleşmenin sonuçlarına göre sanat eğitimcisi kimliğinin farklılaşmakta olduğu ve sanat eğitimcisinin kimliğini güncel tutmak durumunda olması gerektiği sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak araştırmada, küreselleşmenin Sonuçlarının, çağdaş Sanat eğitimi ve çağdaş sanat eğitimcisi kimliği üzerine etkileri; hızla geçen zaman içerisinde sürekli değişen pratikler ve yeniliklere ayak uydurma, evrenselleşen dünyada kültürlere saygı duyma ve hoşgörülü olma, küreselleşen ekonomide her şeyin tüketim haline getirildiği bir ortamı bilme ve tanıma, gelenekseli çok iyi bilme ama popüler kültürden kopuk olmama gerekliliği, herşeyden önemlisi bütün bunları yapabilecek istekte ve kimlikte olabilme olarak özetlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The concepts of multiculturalism, hybridization (hybridization), eclecticism, deterritorialization, which have emerged due to the globalizing world, are concepts that have a deep meaning without a single definition. Globalization, as a concept that emerged primarily to manage economic policies, has been fully included in our lives, especially towards the end of the 20th century. Although there is no single definition of globalization, the fields it is related to are very comprehensive. The main purpose of the research; Emphasizing the effects of scientific universal concepts and globalization on contemporary art, the effects of art education and art educator identity on the problematic, the formation of individual and social identity, awareness of the individual and his environment, current issues, and the results obtained in line with the views taken from the sample are revealed. is intended to be placed. In the qualitative study, primary sources were reached and a literature review was made. Ethnographic-cultural indicator analyzes were carried out on contemporary works of art selected within the scope of the research topic. In addition, in the research, the findings were obtained by making personal interviews with the semi-structured interview form prepared in line with the expert opinions of the volunteers, art educator lecturers from multicultural art education institutions-participants in order to get their opinions on the subject. The obtained results were tabulated. The data collected in the research were analyzed and interpreted with inductive data analysis. In the first and second part of the research; The problem status and sub-problems of the research were determined, and its purpose and importance were stated. The research is a qualitative research type of research. In order to collect data related to the research problem, first of all, a literature review was conducted. In the third and fourth part of the research, the contemporary works selected in the context of the results of globalization in this period, which has been limited to contemporary art since 1945, by applying the documentary scanning model within the scope of scanning models, were taken into the sample. In the study, in which the interview method was used, interview questions were prepared by the researcher in line with the opinions of the experts, and opinions on the subject were obtained through one-to-one interviews with ethical permissions. The last part, the fifth part, results and suggestions; Within the scope of the findings, it was concluded that the identity of the art educator differs according to the results of globalization and that the art educator should keep his identity up to date. As a result, the effects of the results of globalization on contemporary art education and contemporary art educator identity; The necessity of keeping up with the constantly changing practices and innovations in the rapidly passing time, respecting and being tolerant of cultures in the universalizing world, knowing and recognizing an environment where everything is made into consumption in the globalizing economy, knowing the traditional very well but not being disconnected from popular culture, most importantly, being able to do all these It is summarized as being able to be in demand and identity.