The relationship between preference utilizing VR and synoptic thermal evaluation the case of public square of Amirkabir, Arak
Sanal gerçeklik (VR) ve sinoptik termal konfor şartlarının ilişkisi: Amirkabir, Arak kamu meydanı vaka çalışması
  1. Tez No: 778841
  2. Yazar: SEYED MAHZIAR TAGHAVI ARAGHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDRE NAGHI LOPES DOS SANTOS NOURI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kamusal Açık Alanların (KAA) insanların yaşamı ve genel refahı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Mevcut literatürde de belirtildiği üzere, bir KAA'un başarısı, onu kullanan bireylerin sayısı ile ilişkilendirilebilir. Bununla birlikte, iklim değişikliğinin bir sonucu olarak son yıllarda Kentsel Isı Adası (KIA) oluşumu artmıştır ve bu da insanların KAA'lardaki varlığını ve kullanım şekillerini önemli ölçüde etkileyebilir. Öte yandan kentsel yeşil alanlar, dış ortamları örten gölge sağlayarak UHI'lerin etkilerini azaltabilir. Ayrıca, kent sakinleri kentsel yeşil alanların psiko-fizyolojik avantajlarından faydalanabilir. Bu arada, Arak kentindeki Amirkabir meydanının hem estetik hem de termal açıdan acilen iyileştirilmesi gerekmektedir. Bu amaca ulaşmak için, ısıya duyarlı karar verme sürecinin yanı sıra, sanal gerçekliğin (VR) katılımcı bir araç olarak kullanılması, yerel müdahalelerin olumlu etkilerini sağlamak için eşsiz bir fırsat sunabilir. Bu yöntem ve bu iki konu arasındaki bütünleştirici birleşme ve bunların yerel tasarım odaklı eylem için nasıl bir ilk rehberlik çerçevesi oluşturabileceği, ele alınması gereken birbiriyle bağlantılı güncel faktörlerdir. Sonuç olarak, çalışmanın birincil amacı, hem termal konfora hem de psikolojik beklentilere yaklaşmak için gelişmiş yeşil alan tasarımı için KAA'ların değişimine nasıl etkili bir şekilde yaklaşılacağı konusunda mimarlar ve kentsel tasarımcılar için disiplinler arası öneriler sunmaktır. Bu nedenle, bu çalışmada sanal gerçeklik teknikleri kullanılarak insanların dört yeşillik tasarım senaryosundaki tercihleri araştırılmış, ardından Araki sakinleri tarafından tercih edilen senaryonun insanların en iyi performans gösterdiği senaryo olup olmadığını belirlemek için termal konfor durumlarıyla karşılaştırılmıştır. İnsanların tercihleri VR teknolojisi ve verilerin yorumlanması için SPSS yazılımı kullanılarak incelenmiştir. Amirkabir kent meydanının kantitatif termal mikroklimatik koşulları, enerji tabanlı model termal indekslerin uygulanması ve karşılaştırılması yoluyla elde edilmiştir. Bu indeksler Fizyolojik Eşdeğer Sıcaklık (PET) ve biyometeorolojik RayMan pro modeli kullanılarak modifiye edilmiş PET (mPET) idi. Sonuçların gösterimini kolaylaştırmak için İklim Turizmi/transfer Bilgi Şeması (CTIS) yazılımı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Public Open Spaces (POS) have been proven to have a positive effect on people's life and overall well-being. As also suggested by the existing literature, the success of a POS can be interrelated with the number of individuals using it. However, the occurrence of Urban Heat Island (UHIs) has increased in recent years as a consequence of climate change which can significantly affect the presence of people in POSs and their usage pattern. Urban green spaces on the other hand can provide shade that covers outdoor environments, attenuating the effects of UHIs. In addition, urban inhabitants can benefit from psycho-physiological advantages of urban green spaces. Meanwhile, Amirkabir square as the first environment with the main concentration on pedestrians rather than vehicles in the city of Arak, needs urgent improvements in both aesthetics and thermal condition. To accomplish this aim, alongside thermal sensitive decision making, the use of virtual reality (VR) as a participatory means can offer a unique opportunity to ensure the positive effects of local interventions. This method and the integrative mergence between these two issues, and how they can frame an initial guidance for local design- oriented action, are interlinked contemporary factors that need to be addressed. As a result, the study's primary objective is to provide interdisciplinary recommendations for architects and urban designers on how to effectively approach the alternation of POSs for enhanced greenery design to approach both thermal comfort and psychological expectations. Hence, this study investigated people's preferences in four greenery design scenarios using VR techniques, then compared them to thermal comfort situations to determine whether the preferred scenario chosen by Araki inhabitants is the same scenario in which people performed best or not. People's preferences were studied using VR technology and SPSS software for data interpretation. The quantitative thermal microclimatic conditions of Amirkabir urban square were obtained through the application and comparison of energy-based model thermal indices. These indices were the Physiologically Equivalent Temperature (PET) and the modified PET (mPET) through the use of biometeorological RayMan pro model. To facilitate the representation of the results, the Climate Tourism/transfer Information Scheme (CTIS) software was utilized.