Türkiye ve Almanya'da kadının korunmasına yönelik sosyal politika uygulamalarının karşılaştırılması
Name of the thesis comparison of social policy practices for the protection of women in Turkey and Germany
- Tez No: 778985
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tezin ana amacı, Türkiye Cumhuriyeti ve Federal Almanya Cumhuriyeti'nde sosyal hizmet bağlamında kadının korunmasına ve geliştirilmesine yönelik sosyal politika uygulamalarını karşılaştırmalı bir biçimde araştırmak ve Türkiye'de mevcut ve gelecekteki kadına yönelik sosyal politika uygulamalarının nasıl olması gerektiğine ilişkin değerlendirme ve önerilerde bulunmaktır. Kadınların eğitim, sağlık ve istihdam alanında karşılaştıkları sorunlar ve kadına yönelik şiddet ulusal ve uluslararası gündemde sürekli olarak yer almaktadır. Ülkemizde bu sorunların gelecekte olumsuz sonuçlara yol açmaması için akademik anlamda araştırılması gerekmektedir. Bu araştırmada, sosyal hizmet perspektifinden kadının korunmasına yönelik şiddet, istihdam, sağlık ve eğitim alanlarında mevcut sosyal politika uygulamalarının Türkiye-Almanya düzlemindekarşılaştırılmasında nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi tekniğine başvurulmuştur.Bu yaklaşım doğrultusunda tezde öncelikle sosyal politika kavramı, sosyal politikanın tarihsel gelişimi ve kadınları korumaya yönelik sosyal politika uygulamaları ele alınmıştır. İlaveten çalışmanın ana ayakları olan Türkiye'de ve Almanya'da kadının korunmasına yönelik sosyal politika uygulamalarında eğitim, sağlık, istihdam ve şiddet konularına yönelik mevcut durum saptaması yapılmıştır. Kadınların bu alanlarda karşılaştıkları güçlükler ve eşitsizlikler belirlenmeye çalışılmıştır. Daha sonra Türkiye ve Almanya'da kadını korumaya yönelik sosyal politika uygulamaları sosyal hizmet perspektifinden eğitim, sağlık, istihdam ve şiddet alanlarında karşılaştırmalı bir biçimde incelenmiştir. Son olarak sonuç ve öneriler kısmı ile çalışma tamamlanmıştır. Araştırmada ülkemizde kadını korumaya ve geliştirmeye yönelik sosyal politika uygulamaları konusunda sorumlu kurumsal yapılar olduğu, bu kurumsal yapıların belli başlı bir takım çalışmalar yürüttüğü ancak buna karşın bazı sorunlara yeterince cevap verebilecek bir kapasitede olmadığı sonucuna varılmaktadır. Eğitim alanındaki sosyal politika uygulamalarında toplumsal cinsiyet eşitsizliğine yönelik çeşitli yasal düzenlemeler gerçekleştirilmiş olsa da halen aktif olarak eğitim yaşamında cinsiyetler arasındaki fark gözetilmeye devam etmektedir.Sağlık alanında mevcut kadını korumaya yönelik yasal düzenlemelerin sistemli bir plan dahilinde ve kadınlar açısından en iyi olabilecek alternatiflerin üzerinde durularak ek hizmetlere ihiyaç olduğu görülmektedir. Ülkemizde istihdam alanında kadınları iş hayatında korumaya yönelik yasa ve uygulamalar, eğitimlerine yönelik yapılan çalışmalar ve çocuk bakım hizmetlerinde sağlanan kolaylıklarla kadının çalışma olgusuna karşı geleneksel bakış açısının zamanla değişebileceği düşünülmektedir.Günümüz Türkiye'sinde kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda verilen hizmetlerin de yeterli düzeyde olmadığı görülmektedir. Bu nedenle ülkemiz için en uygun kadını korumaya yönelik sosyal politika uygulamaları konusunda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to comparatively research the social policy practices for the protection and development of women in the context of social work in the Republic of Turkey and the Federal Republic of Germany, and to make evaluations and suggestions about how the current and future women's social policy practices should be in Turkey. The problems faced by women in the fields of education, health and employment and violence against women are constantly on the national and international agenda. In our country, these problems should be investigated academically so that they do not lead to negative consequences in the future. In this research, document analysis technique, which is one of the qualitative research methods, was used to compare the current social policy practices in the fields of violence, employment, health and education for the protection of women from the perspective of social work. In line with this approach, first of all, the concept of social policy, the historical development of social policy and social policy practices to protect women are discussed in the thesis. In addition, in Turkey and Germany, which are the main pillars of the study, the current situation of education, health, employment and violence in social policy practices for the protection of women has been determined. The difficulties and inequalities faced by women in these areas were tried to be determined. Afterwards, social policy practices to protect women in Turkey and Germany were examined comparatively from the perspective of social work in the fields of education, health, employment and violence. Finally, the study was completed with the conclusion and recommendations part. In the research, it is concluded that there are institutional structures responsible for social policy practices aimed at protecting and developing women in our country, and that these institutional structures carry out certain studies, however, they do not have the capacity to adequately respond to some problems. Although various legal arrangements have been made regarding gender inequality in social policy practices in the field of education, the difference between genders continues to be actively observed in education life. It is seen that the existing legal regulations in the field of health to protect women need additional services within a systematic plan and by emphasizing the alternatives that may be best for women. In our country, it is thought that the traditional point of view towards the working phenomenon of women may change over time, with the laws and practices aimed at protecting women in business life in the field of employment, the studies carried out for their education and the facilities provided in child care services. In today's Turkey, it is seen that the services provided for the prevention of violence against women are not at an adequate level. For this reason, suggestions have been developed on social policy practices to protect the most suitable woman for our country