Flört ilişkisi sürecindeki bireylerin şiddet davranışı deneyimleri ve başetme stratejilerinin incelenmesi
Investigation of violent behavior experiences and coping strategies of individuals in the dating relationship process
  1. Tez No: 779013
  2. Yazar: GAMZE NUR CAFEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Şiddet, insanlık tarihi ile birlikte var olan bir ''insan hakları ihlali'' aynı zamanda toplumsal bir sorundur. Bireyler şiddet davranışı ile yaşamlarının her döneminde karşı karşıya kalabilmektedir. Şiddet, birey üzerinde psikolojik, sosyal ve ekonomik yönden çeşitli etkilere sebep olmaktadır. Kişilerarası bir şiddet türü olarak karşımıza çıkan flört şiddeti ise bireyin sevgi bağı ile bağlı olduğu partneri tarafından uygulanması sebebi ile birey üzerinde daha yıkıcı bir etkiye sebep olmaktadır. Bu çalışma flört ilişkisi sürecindeki bireylerin şiddet davranışı deneyimleri ve başetme stratejilerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışma 183 kadın, 37 erkek olmak üzere toplam 220 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Çatışmaların Çözümüne Yaklaşım Ölçeği ve Kısa Form Başetme Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada veriler Google Forms üzerinden elde edilmiş ve elde edilen veriler SPSS 29 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmada partnere yönelik psikolojik şiddet uygulama davranışı ile başetme stratejilerinden aktif başetme, kabullenme, planlama ve olumlu yeniden yorumlama arasında negatif yönlü ilişki bulunmuştur. Psikolojik şiddete maruz kalma ile başetme stratejilerinden davranışsal boşverme, madde kullanımı ve inkar ile anlamlı pozitif bir ilişki bulunmuş; kabullenme ile ise negatif bir ilişki bulunmuştur. Flört ilişkisi sürecinde partnere fiziksel şiddet uygulama ile aktif başetme, planlama ve kabullenme arasında negatif anlamlı; inkar ile pozitif anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Flört ilişkisi sürecinde partneri tarafından fiziksel şiddete maruz kalma ile aktif başetme, planlama ve kabullenme arasında negatif anlamlı; inkar ile pozitif anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Violence is a“violation of human rights”that exists with the history of humanity and is also a social problem. Individuals can be faced with violent behavior in every period of their lives. Violence causes various psychological, social and economic effects on the individual. Dating violence, which appears as a type of interpersonal violence, causes a more destructive effect on the individual due to the fact that it is applied by the partner to whom the individual is connected with the bond of love. This study aims to examine the violent behavior experiences and coping strategies of individuals in the dating relationship process. The study was carried out with a total of 220 participants, 183 women and 37 men. Demographic Information Form, Conflict Resolution Approach Scale and Short Form Coping Scale were used as data collection tools in the study. In the study, the data were obtained through Google Forms and the obtained data were analyzed through the SPSS 29 program. In the study, a negative relationship was found between the use of psychological violence against the partner and the coping strategies active coping, acceptance, planning and positive reinterpretation. A significant positive relationship was found with behavioral disengagement, substance use and denial, which are strategies for coping with exposure to psychological violence; A negative relationship was found with acceptance. There was a negative significant difference between the use of physical violence on the partner during the dating relationship and active coping, planning and acceptance; A positive significant relationship was found with denial. Negatively significant between exposure to physical violence by the partner during the dating relationship and active coping, planning and acceptance; A positive significant relationship was found with denial.