Covid-19 pandemi döneminde yeme davranış bozuklukları ile Akdeniz diyeti bağlılık düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of eating behavior disorders and the level of adherence to the Mediterranean diet during the Covid-19 pandemic period
- Tez No: 805066
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMAGÜL YUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, COVID-19 pandemi sürecindeki duygu durumlarının bireylerde yeme davranış bozuklukları ile Akdeniz diyeti bağlılıkları üzerine etkisini ve bu etmenler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı araştırma çalışması olarak planlanıp yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de yaşayan 18-65 yaş aralığında bulunan bireyler oluşturmuştur. Bu çalışma toplam 491(190'ı erkek, 301'i kadın) birey üzerinde yürütülmüştür. Çalışma verileri bireylerin sosyodemografik bilgilerine yönelik sorular, Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği(MEDAS), COVID-19 Korku Ölçeği(FCV-19S), Üç Faktörlü Yeme Ölçeği(TFEQ-R21), beslenme alışkanlıkları ile ilgili soruların yer aldığı bir form aracılığıyla online olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was planned and conducted as a descriptive research study in order to determine the effect of mood states during the COVID-19 pandemic process on eating behavior disorders and Mediterranean diet adherence in individuals and the relationship between these factors. The sample of the study consisted of individuals between the ages of 18-65 living in Turkey. This study was conducted on a total of 491(190 male, 301 female) individuals. The study data were obtained online through a form including questions about the sociodemographic information of individuals, Mediterranean Diet Adherence Scale(MEDAS), COVID-19 Fear Scale(FCV-19S), Three-Factor Eating Scale(TFEQ-R21), and nutritional habits.