Artificial intelligence and its impact on decision-making in Jordanian banks (A field study in Amman)
Ürdün bankalarında yapay zeka ve karar alma üzerindeki etkisi (Amman'da bir saha çalışması)
  1. Tez No: 779048
  2. Yazar: ABDULAZEEZ ABED HAMEED ALEASAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKRAM ALHAMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Büyük veri çağında yöneticiler, karar vermek için günlük olarak işlemeleri gereken artan miktarda yapılandırılmış ve yapılandırılmamış bilgiye maruz kalmaktadır. Bu bağlamda yapay zeka (AI) işlevleri, yöneticilerin karar vermelerinin temelini oluşturan yönetsel bilgi işlemeyi destekleyebilir. Bugüne kadar, yöneticilerin yapay zekayı IP'lerine ve karar alma süreçlerine entegre ederken karşılaştıkları temalar hakkında çok az şey biliniyor. Çalışma, bankacılık sektöründe Yapay Zeka (AI) ve Sosyal İnovasyon kullanımının Ürdün Merkez Bankası (CBJ) için karar vermede yararlı bir araç olarak hizmet edip etmediğini değerlendirdi. Bu araştırma, Ürdün Merkez Bankası'nın toplam 315 yöneticisinden kasıtlı olarak seçilen 169 katılımcıdan oluşan bir örneklem büyüklüğüne beş puanlık likert ölçeğinde yapılandırılmış anket uygulanmasını içeren tanımlayıcı bir anket kullandı. Cronbach Alfa Katsayısı (α), Cronbach skorunun 0.937 veya %93 olması durumunda aracın oldukça güvenilir olduğu çalışma aracının güvenilirliğini test etmek için kullanıldı. Formüle edilen iki hipotezi test etmek için Pearson'un Ürün Moment Korelasyon Katsayısı (𝑟) kullanılarak bağımlı ve bağımsız değişkenlerin nitelikleri arasındaki ilişkileri test etmek için korelasyonel bir tasarım kullanıldı. Sonuçlar, Amman'daki Ürdün bankalarının karar verme süreçlerinde Yapay Zeka ve Sosyal İnovasyon kullanımı arasında güçlü, pozitif ve anlamlı bir ilişki buldu. Çalışma, Ürdün'deki tüm bankalar tarafından CBJ'nin karar verme kalitesini artıracak büyük bir hizmet sunumu etkinleştirici olarak AI'nın bütünsel bir tanıtımını önermektedir.
Özet (Çeviri)
In the big data era, managers are exposed to an increasing amount of structured and unstructured information that they must process daily to make decisions. In this context, artificial intelligence (AI) functionalities can support managerial information processing, which forms the basis of managers' decision-making. To date, little is known about the themes that managers face when integrating AI into their IP and decision-making. The study evaluated whether the use of Artificial Intelligence (AI), and Social Innovation in the banking sector serves as a useful tool in decision making for the Central Bank of Jordan (CBJ). This research used descriptive survey involving the administration of structured questionnaire on five-point likert scale to a sample size of 169 respondents purposively drawn from a total population of 315 managers of the Central Bank of Jordan. Cronbach Alpha Co-efficient (α) was used to test the reliability of the study instrument in which the instrument was found to be highly reliable given a Cronbach score of 0. 937 or 93%. A correlational design was used to test the relationships between the attributes of the dependent and independent variables using Pearson's Product Moment Correlation Co-efficient (𝑟) to test the two hypotheses formulated. The results found a strong positive significant correlation between the use of Artificial Intelligence and Social Innovation in the decision-making of Jordan banks in Amman. The study recommends a holistic introduction of AI as a major service-delivery enabler by all banks in Jordan, which will enhance the quality of decision-making of the CBJ.