Encounteringa site-specific work of art:Concerning the relationship between image and memory inthe conceptual framework of walter benjamin
Mekana özgü sanatla karşılaşma:Walter benjamin 'in kavramsal yapılandırmasında imge vebellek arasındaki ilişki
- Tez No: 779067
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİYE SARIKARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez, Walter Benjamin'in sanat ve edebiyat eleştirilerinde değindiği imge ve belleğin ikili ilişki biçiminden yola çıkarak hazırlanmıştır. Bu ilişki biçimi, mekana özgü sanata aktarılarak, uzam ve zaman bağlamlarında çalışılmıştır. Bu karşılaştırmalı çalışmanın sonucu olarak, okuyucu/izleyicinin rolü tartışılmış ve sant yapıtı karşısındaki algılama ve hatırlama üstüne olası bir deneyim önerilmiştir. Önerilen bu deneyimin bir belgesi olarak, mekana özgü bir sanat yapıtı üretilmiş ve sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis derives from the dual relationship of image and memory in Walter Benjamin's texts on literature and art criticism. This relationship is conveyed to site-specific art and analyzed in terms of space and time. As a consequence of this comparative study, the role of the reader/viewer is discussed and for the account of his/her encounter, a possible experience between perception and recollection is proposed. As a documentation of the proposed experience, a site-specific artwork is produced and presented.