Analysis of interaction between cladding-curtain walls and structural systems of buildings
Binaların cephe kaplaması-giydirme cephe ve taşıyıcı sistemleri arasındaki etkileşimin analizi
- Tez No: 779113
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN ÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde cephe duvarlarının taşıyıcı olmadığı, binanın ana taşıyıcı sistemine asılarak giydirilen, taşıyıcılığı yalnızca kendini taşımakla sınırlı olan, binanın iç ve dış atmosferini birbirinden ayıran bir kabuk görevi gören, farklı materyaller kullanılarak estetik ve belirli bir tasarım kararı doğrultusunda tasarlanan sistemler geliştirilmiştir. Yapının yüksekliği, konumu, yapının kullanım amacı ve yapının strüktür sistemi yapılarda cephe oluşumunu etkileyen faktörlerdir. Giydirme cepheler binaların ana taşıyıcı sistemine asılan elemanlar olduğu ve ana taşıyıcı sistemi doğrudan etkilediği için aralarındaki etkileşim de binaların tasarımlarını doğrudan etkileyen bir konfigürasyondur. Giydirme cepheler yüksek binaların doğmasıyla başlayan elemanlar olduğu için, bu sebeple yüksek binaların taşıyıcı sistemleriyle incelemek yanlış değil ancak eksik bir değerlendirme olmaktadır. Bu tez yapılar tasarlanırken, tasarıma etki eden faktörlerden biri olan cephe kaplaması-giydirme cephe sistemi ve ana taşıyıcı sistem arasındaki etkileşimi açıklayabilmek için bazı analizler sunmaktadır. Yüksek binaların sayısal analizinde giydirme cephe-ana taşıyıcı sistem etkileşiminden çok yükseklik değerleri ve strüktürel sistemleri ön plana çıkmaktadır. Büyük ölçekli binalar olarak adlandırılan havaalanları, alışveriş merkezleri, kültür ve yaşam kompleksleri gibi binaların da cephe-taşıyıcı sistem etkileşimini değerlendirebilmek ve inceleyebilmek için 5 katlı bir bina sembolize edilerek analizler yapılmıştır. Bu analizler yapıların bazı yükler altındaki davranışlarını günümüzdeki dijital tasarım yazılımlarından biri olan SAP2000 ile modellenerek simüle edilen sonuçlardan oluşmaktadır. Bu sayısal analizler aynı ana taşıyıcı sisteme ve farklı giydirme cephe geometrilerine sahip olan 4 sembolik bina ele alınarak değerlendirilmiştir. Bu çalışma, farklı geometrideki giydirme cepheye sahip binaların rüzgâr yükü altındaki yer değiştirmeleri ve momentlerini inceleyerek, ileri mühendislik hesaplamalarına gerek kalmadan bina tasarım aşamasında bazı kararlar alınabileceğini göstermek için bir adım oluşturmaktadır. Gelecekteki çalışmalar için bu analizler genişletilerek farklı cephe kaplama malzemeleri ve sismik davranışları bu amaca ek olarak incelenebilir.
Özet (Çeviri)
Today, curtain wall systems have been developed that are designed in accordance with a specific design decision, using different materials, which are not load-bearing, suspended on the main structural system of the building, limited to carrying itself only and acts as a shell separating the interior and exterior atmosphere of the building from each other. Since curtain walls are the elements suspended on the main structural system of the buildings and directly affect the structural system, the interaction between them is a configuration that directly affects the façade designs of the buildings. Since curtain walls systems start with the birth of high-rise buildings, it is not wrong to examine the structural systems of high-rise buildings for this reason, but it is an incomplete evaluation. This thesis presents some analyzes in order to explain the interaction between the façade cladding-curtain wall system and the main structural system, which is one of the factors affecting the design of the buildings in design phase. In the numerical analysis of high-rise buildings, height values and structural systems come to the fore rather than the interaction between the curtain wall and the main structural system. In order to evaluate and examine the façade-structural system interaction of buildings such as airports, shopping malls, culture and life complexes, which are called large-scale buildings, a 5-storey building was symbolized and analyzes were made. These analyzes consist of results that simulate the behavior of structures under certain loads by modeling them with SAP2000, one of today's digital design software. These numerical analyzes were evaluated by considering 4 symbolic buildings with the same structural system and different curtain wall geometries. This study constitutes a step to show that some decisions can be made at the building design stage without the need for advanced engineering calculations by examining the displacements and moments under wind load of buildings with curtain walls of different geometries. For future studies, these analyzes can be expanded to examine different façade cladding materials and their seismic behavior in addition to this purpose.