Domestic violence in Angela Carter's The Bloody Chamber and Other Stories and Margaret Atwood's The Handmaid's Tale: A feminist study
Angela Carter'in Kanlı Oda ve Diğer Hikayeler'i ve Margaret Atwood'un Damızlık Kızın Öyküsü üzerinde bir feminist araştırma
- Tez No: 779128
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZİLA HEIDARZADEGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tezin temel amacı, ataerkil baskıcı düşünceler ve rejimler tarafından ev içi şiddeti tartışmaktır. Çalışma,Angela Carter'un Kanlı Oda'sı ve Diğer Hikayeler ve Margaret Atwood'un Damizlik Kizin Öyküsü'nun olmak üzere ev içi şiddetin biçimlerini inceledi. Bu çalışmanın birinci bölümünde, araştırma konusuyla ilgili teorik arka plan açıklanmaktadır. Bu çalışmada gösterilen çeşitli ev içi şiddet biçimleri, genel olarak feminist düşünceye ve tüm sosyal, yerli ve siyasi alanlarda baskılara son verme çabalarına odaklanır. İkinci bölümde, hem Kanlı Oda hem de kaplanın Gelini'de ailedeki fiziksel ve zihinsel ev içi şiddet biçimleri, Carter'ın Kanlı Oda ve Diğer Hikayeler koleksiyonundan seçilmiştir. Bu çalışmanın üçüncü bölümünde, Damizlik Kizin Öyküsu'nün Gilat Cumhuriyeti rejim deneyimindeki kadınlara yönelik çeşitli şiddet biçimleri gösterilmektedir. Bu baskı biçimleri arasında beyin yıkama, fiziksel işkence, vücutlarının sömürülmesi ve serbest yaşama becerilerinin kısıtlanması yer alıyor. Çalışmada, ataerkil fikirlerine bağlı olan erkeklerin şiddet uyguladıkları, çeşitli şekillerde korkunç davranışlar ve sonrasında eşler üzerindeki hakimiyetlerini korumak için şiddet eylemleri de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde davranabilecekleri ortaya çıkıyor.
Özet (Çeviri)
The primary goal of this thesis is to discuss domestic violence as a result of patriarchal oppressive ideas and regimes. The study sheds light on forms of domestic violence in two novels, namely, The Bloody Chamber and Other Stories by Angela Carter and The Handmaid's Tale by Margaret Atwood. Chapter one of this study explains the theoretical background related to the research topic. The various forms of domestic violence that are depicted in this study focus mainly on feminist thought and its efforts to end oppression in all social, domestic, and political spheres. Chapter two explains forms of physical and mental domestic violence within the family in both The Bloody Chamber and The Tiger's Bride, both selected from Carter's collection The Bloody Chamber and Other Stories. Chapter three of this study demonstrates the various forms of violence against women in The Handmaid's Tale's patriarchal Republic of Gilead regime experience. These forms of oppression include brainwashing, physical torment, exploitation of their bodies, and restricting their ability to live freely. The study shows that men who adhere to patriarchal ideas employ violence, which can have different forms, including various sorts of frightful behaviour and subsequent violent acts, to maintain their dominance over spouses.