Yetişkinlerde yalnızlığın ölüm kaygısına etkisinin incelenmesi
An investigation of the effect of loneliness on death in adults
- Tez No: 779148
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL ÇÖRÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada yetişkinlerin yalnızlık ve ölüm kaygısı düzeyleri çeşitli değişkenler açısından incelenmiştir. Bununla birlikte yetişkinlerin yalnızlık düzeylerinin onların ölüm kaygısı düzeyini yordayıp yordamadığı da değerlendirilmiştir. Araştırmanın katılımcılarını Azerbaycan'da yaşayan 595 yetişkin oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Yaşlılar için Yalnızlık Ölçeği ve Ölüm Kaygısı Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t testi, ANOVA, korelasyon ve çoklu regresyon kullanılmıştır. Analizler sonucunda yetişkinlerin yalnızlık düzeylerinin eğitim durumlarına, kronik bir hastalığa sahip olmalarına, medeni durumlarına ve yaşadıkları eve göre anlamlı biçimde farklılaştığı belirlenmiştir. Diğer taraftan yalnızlık düzeyinin ailedeki çocuk sırasına, çocuk sayısına ve yaşadıkları yerleşim yerine göre ise anlamlı farklılık göstermediği saptanmıştır. Ölüm kaygısına yönelik yapılan analiz sonucunda ise eğitim durumuna, kronik bir hastalık olup olmadığına, ailedeki çocuk sırasına, çocuk sayısına, medeni duruma, yaşanılan eve ve yerleşim yerine göre anlamlı bir farklılık olmadığı anlaşılmıştır. Yalnızlığın ölüm kaygısıyla pozitif yönde anlamlı ilişkili olduğu görülmüş ve yapılan çoklu regresyon analizi sonucuna göre de duygusal yalnızlığın ölüm kaygısının pozitif yönde anlamlı bir yordayıcısı olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular ilgili alanyazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the loneliness and death anxiety levels of adults were examined in terms of various variables. In addition, it was also evaluated whether the loneliness levels of adults predicted their death anxiety level. The participants of the study consisted of 595 adults living in Azerbaijan. The data of the study were collected with Personal Information Form, Loneliness Scale for Elderly, and Death Anxiety Scale. Independent sample t-test, ANOVA, correlation and multiple regression were used in the analysis of the data. As a result of the analyzes, it was determined that the loneliness levels of adults differentiated significantly according to their educational status, having a chronic illness, marital status and residence. On the other hand, it was determined that the level of loneliness did not varied significantly according to the order of children in the family, the number of children and the place that living. As a result of the analysis for death anxiety, it was understood that there was no significant difference according to education level, whether there is a chronic disease, the order of children in the family, the number of children, marital status, residence and place that living. Loneliness was found to be positively and significantly related to death anxiety, and according to the results of the multiple regression analysis, it was determined that emotional loneliness was a positive and significant predictor of death anxiety. The findings were discussed in the light of the relevant literature.