Evli yetişkinlerde yalnızlığın kök aile ve bilişsel üçlü açısından yordanması
Prediction of loneliness in married adults in terms of family-of-origin and cognitive triad
- Tez No: 747103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ZEKAVET KABASAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı evli yetişkinlerde kök aile ve bilişsel üçlünün yalnızlık açısından yordayıcı rolünün incelenmesidir. Araştırma örneklemi Türkiye'de yaşayan, en az ortaöğretim eğitim seviyesine sahip 341 (135 erkek, 206 kadın) evli bireyden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında veri toplamak amacıyla De Jong Gierveld Yalnızlık Ölçeği, Kök Aileyle İlişkiler Envanteri, Bilişsel Üçlü Envanteri, Beck Depresyon Envanteri ve araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Analiz sürecinde verilerin özelliklerine bağlı olarak Shapiro-Wilk testi, Kruskal Wallis testi, Mann-Whitney U testi, korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda yalnızlığın cinsiyet, yaş, çalışma durumu, psikiyatrik ilaç kullanımı, çocuklukta bakım veren kişi ve çocuk sayısı açısından anlamlı düzeyde farklılaştığı ve yalnızlık ile kök aileyle ilişkiler ve bilişsel üçlü (benlik algısı, dünya algısı ve gelecek algısı) arasında anlamlı ilişkiler olduğu saptanmıştır. Kök aileyle ilişkiler ve bilişsel üçlünün yalnızlığı yordayıcı role sahip olduğu da araştırma bulguları arasındadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the predictive role of family-of-origin and cognitive triad on loneliness. The research sample is consisted of 341 (135 male, 206 female) married individuals living in Turkey and having at least secondary education level. In the scope of research De Jong Gierveld Loneliness Scale, The Scale of Relations with Family of Origin, Cognitive Triad Inventory, Beck Depression Inventory and Personal Information Form developed by the researcher were used to gather data. Depending on the characteristics of the data Shapiro-Wilk test, Kruskal Wallis test, Mann-Whitney U test, Correlation Analysis and Multiple Regression Analysis were carried out during the analysis process. As a result of the research it was found that loneliness differed significantly in terms of gender, age, employment status, use of psychiatric drugs, caregiver in childhood and the number of children; there were significant relationships between loneliness, relations with family-of-origin and cognitive triad (view of self, view of world and view of future). Also it was found that relations with family-of-origin and cognitive triad has a predictive role on loneliness.