Exploiting cluster-skipping inverted index structure for semantic place retrieval
Anlamsal mekan getirimi için küme atlamalı ters dizin yapısından yararlanma
  1. Tez No: 779160
  2. Yazar: ENES RECEP ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SENGÖR ALTINGÖVDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Anlamsal mekan getirimi, hem metin hem de konum bilgisini kullanarak bilgi grafları üzerinde arama yapmayı amaçlayan popüler bir araştırma problemidir. Bu tür sorguları ele alırken, kullanıcının bilgi gereksinimini karşılamak için, mekanların alakalılık düzeyini ve mekansal uzaklığını kullanıcının sorgusuna uygun şekilde dengelemek çok önemlidir. Ayrıca, modern kullanıcıların beklentileri göz önüne alındığında, sonuçların kısa sürede sağlanması ise kritiktir, bu da altta çalışan bilgi getirimi sistemlerinde gelişmiş indeks yapılarının kullanılması gerekliliğini beraberinde getirir. Bu çalışmada, anlamsal mekan getiriminin verimliliğini artırmaya yönelik iki yönlü katkımız bulunmaktadır. İlk olarak, bilgi grafında arama derinliğine bazı sezgisel kısıtlamalar uygulayarak, mekansal kelime sorgularını işlemek için önerilen ve coğrafi metin indeksleri olarak adlandırılan birkaç iyi bilinen indeks yapısını elimizdeki problem için kullanmanın mümkün olduğunu gösteriyoruz. İkinci olarak, anlamsal mekan edinimi sorununa özgün bir çözüm olarak, aslında konuya göre kümelenmiş metinler üzerinde bilgi getirme için önerilmiş bir yapı olan küme atlamalı ters çevrilmiş indeks (CS-IIS) fikrini uyarlıyoruz. Uyarlamamızda, işlenmekte olan mekansal bölgelerin metinsel ve mekansal skorlarına dayalı bir erken durdurma tekniği de kullanıyoruz. Kapsamlı deneylerimiz bir çok ilginç bulguya yol açıyor. Literatürdeki bilinen bazı mekansal metin indekslerinin bellek içi işlem süresi açısından yüksek verimlilik sağlarken, çok sayıda doğrudan disk erişimine neden olabileceğini gösteriyoruz. Buna karşılık, CS-IIS'ye dayalı yaklaşımımız, az sayıda doğrudan disk erişimi gerektirir (bu da sorgudaki terimlerin sayısına eşittir) ve bu nedenle, toplam sorgu işleme süresi açısından bahsedilen temel yaklaşımlardan önemli ölçüde daha iyi performans göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Semantic place retrieval is a popular research problem that aims to search over knowledge graphs using both text and location information. While handling such queries, it is crucial to appropriately balance the relevance and spatial distance of places to the user's query, to satisfy the user's information needs. Furthermore, given modern users' expectations, it is also critical to return results in a short time, which implies the necessity of using advanced index structures in the underlying retrieval system. In this work, our contribution toward improving the efficiency of semantic place retrieval is two-fold. First, we show that by applying some ad hoc yet intuitive restrictions on the depth of search on the knowledge graph, it is possible to adopt several well-known index structures, so-called geo-textual indices that are introduced for processing the spatial keyword queries, for the semantic place retrieval scenario. Secondly, as a novel solution to the semantic place retrieval problem, we adapt the idea of cluster-skipping inverted index (CS-IIS), which has been originally proposed for retrieval over topically clustered document collections. In our adaptation, we also use an early-stopping technique based on the textual and spatial scores of the spatial grids that are being processed. Our exhaustive experiments lead to several interesting findings. We show that while some of the earlier geo-textual indices in the literature yield high efficiency in terms of in-memory processing time, they may cause a large number of direct disk accesses. In contrast, our approach based on CS-IIS requires a few direct disk accesses (which is equal to the number of terms in the query) and hence, performs considerably better than the baseline approaches in terms of the total query processing time.