Retina sinir lifi tabakası kalınlığı ile kognitif kayıp arasındaki ilişkinin araştırılması
  1. Tez No: 779276
  2. Yazar: ECE ÖZDEMİR ÖKTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Retina; reseptörleri, ganglion hücreleri, glial destek hücreleri ve aksonları ile beynin bir uzantısı olarak kabul edilmektedir. Afferent görme yollarının en proksimali olan retina sinir lifi tabakası (RSLT), ganlion nöronları ve bu nöronların optik sinir başını oluşturan aksonlarından oluşur. Son dönemde yapılan çalışmalarda RSLT'nin Alzheimer Hastalığı (AH)'nda incelendiğine dair kanıtlar sunulmuştur. Çalışmamızın amacı; optik koherens tomografi (OKT) yöntemi ile ölçülen RSLT kalınlığının kognitif kaybın derecesi ile ilişkisini araştırmaktır. Çalışmamıza 2012-2013 yılları arasında nöroloji polikliniğine başvuran 60-87 yaş arası 35 Alzheimer hastası, 35 hafif bilişsel bozukluk (HBB) hastası ve 35 gönüllü sağlıklı birey kontrol grubu olarak dahil edilmiştir. Nörokognitif değerlendirme amaçlı standardize mini mental test (SMMT) ve Montreal bilişsel değerlendirme ölçeğinin (MOCA) yanı sıra geniş ölçekli nöropsikolojik test bataryası kullanılmıştır. OKT yöntemi ile RSLT kalınlığı ölçülerek gruplar arası fark araştırılmıştır. RSLT kalınlığının SMMT skorları ve demografik özellikler ile arasındaki ilişki araştırılmıştır. RSLT kalınlığı kontrol grubu ile karşılaştırıldığında AH ve HBB gruplarında anlamlı derecede düşük saptanmıştır (p< 0.001) . HBB grubu ile AH grubu arasında ise RSLT değerleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05). Bu bulgulara ek olarak SMMT skorları ve RSLT değerleri arasında anlamlı derecede korelasyon saptanmıştır (p< 0.05).
Özet (Çeviri)
Retina is thought to be an extension of the brain with its receptors, ganglion cells, glial support cells and axons. The retinal nerve fiber layer (RNFL), which is the most proximal part of the afferent visual pathways, consists of ganglion neurons and the axons of these neurons which also form the optic nerve head. Recent studies show some evidence that the RNFL becomes thinner in Alzheimer's Disease (AD). The aim of our study is to investigate the relationship between the degree of cognitive impairment and RNFL thickness which is measured by optical coherence tomography (OCT). Thirty-five patients with AD, 35 patients with mild cognitive disorder (MCI) and 35 healthy volunteers between the aged of 60 to 87, who were examined in the neurology outpatient clinic among 2012-2013 were involved in our study. Mini-mental state examination (MMSE) test, Montreal cognitive assessment scale (MOCA) and also neuropsychological test batteries were used for neurocognitive evoluation. RNFL thickness was measured by the OCT technique and the differences among groups were studied. The relationship between RNFL thickness and MMSE scores with the demographic characteristics were investigated. RNFL thickness was significantly lower in the AD and MCI groups compared with the control group (p< 0.001). No significant differences in RNFL were found between the MCI and the AD groups (p>0.05). Significant correlation was found between SMMT scores and RNFL values (p< 0.05).