Interplay between beliefs, practices, and contexts: Cases of pre-service and in-service EFL teachers in Turkey
İnanç, uygulama ve çevresel faktörler arasındaki ilişkiler: Hizmet öncesi ve hizmet içi İngilizce öğretmenleri ile vaka çalışmaları
- Tez No: 779333
- Danışmanlar: PROF. DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Öğretmenlerin mesleki yaşantılarının gizli bir boyutu olan inançlar, öğretmenlerin sınıf içi uygulamalarını çeşitli şekillerde biçimlendirmektedir. Öğretmen inançları üzerine gelişmekte olan alanyazın ise bu yapının dil öğretmeni eğitimi programlarındaki önemini ortaya koymaktadır. Ancak öğretmen inançlarının karmaşık bir sistem olarak işleyişi ve onun dinamik, birbirine bağlı, öngörülemez ve çok boyutlu yapısı nadiren ele alınmıştır. Bu sebeple, alanyazındaki boşluklardan yola çıkarak bu çalışma ikinci/yabancı dil öğretmen inançlarını karmaşıklık teorisisinden faydalanarak araştırmayı önermektedir. Bu teorik çerçeve ile, bu çalışma hizmet öncesi ve hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin dil öğretimi hakkındaki inançlarını, öğretmenlerin inançlarını uygulamaya nasıl yansıttıklarını ve inançlar, uygulamalar ve sosyokültürel bağlamlar arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Belirtilen amaçlar doğrultusunda üç hizmet öncesi ve üç hizmet içi İngilizce öğretmeniyle vaka çalışmaları yapılmıştır. Çalışmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşmeler, ders gözlemleri ve gözlem sonrası görüşmeler ile toplanmıştır. Karmaşıklık teorisinin ilkeleri ve öğretmen inançları alanyazını verilerin analizine rehberlik etmiştir. Sonuçlar, öğretmenlerin dil öğretimi hakkında birbiriyle ilişkili ve farklı türden inançları olduğunu ortaya koymuştur. Bunlar, İngilizce öğretiminin amaçları, öğretim yöntemleri, geribildirim döngüsü, ana dil ve hedef dil kullanımı ve eğitsel materyaller olarak beş boyutta toplanmıştır. Çalışmanın bulguları ayrıca dil öğretimi hakkındaki inançların dinamik, doğrusal olmayan, gelişen ve kendini düzenleyen yapısını inanç oluşumunu tetikleyen faktörleri inceleyerek ortaya koymuştur. Buna göre, geçmiş okul deneyimleri, bireysel öğrenme stratejileri, öğretmen eğitimi programları, öğretim uygulamaları ve makro ve mikro boyuttaki bağlamsal faktörler, öğretmenlerin dil öğretimi hakkındaki inançlarını oluşturmada dinamik bir şekilde çalışmıştır. Bu çalışma, sunulan faktörler arasından öğretmen eğitimi programlarının katılımcıların inanç oluşturma süreçlerinde en etkilisi olduğuna dair kanıt sağlamıştır. Bu araştırma, bir bağlam içinde inançlar ve uygulamalar arasındaki birbirine bağlı, uyarlamalı ve dinamik ilişkileri de açıklığa kavuşturmuştur. Çalışmanın bulguları hem hizmet öncesi hem de hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin inançlarını uygulamaya koymak için çeşitli adımlar attığını göstermektedir. Öğretmenlerin dil öğretimi hakkındaki inançları çoğunlukla öğretim uygulamalarını ve sınıf ortamını şekillendirmiştir. Ancak bazı çevresel faktörler öğretmenlerin bazı öğretim yöntem ve tekniklerini sınıflarında kullanamadıklarını göstermiştir. Bu sonuçlar yabancı dil öğretim programları, hizmet içi öğretmen eğitimi kursları ve dil eğitimiyle ilgili politikalar için önemli öneriler ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Teacher beliefs, the hidden dimensions of teachers' careers, form their teaching in numerous ways. The burgeoning literature on language teacher beliefs has revealed the centrality of the construct in teacher education programs. Nevertheless, how language teacher beliefs function as a complex system is rarely studied by emphasizing its dynamic, interconnected, unpredictable, and multifarious nature. Therefore, informed by the gaps in the literature, this dissertation proposes to view language foreign/second language (L2) teachers' beliefs through the lens of complexity theory. With this theoretical framework, it aimed to reveal pre-service and in-service EFL teachers' beliefs about language teaching, how they reflected their beliefs in practice, and the relations among beliefs, instructional practices, and macro and micro contexts. To achieve these purposes, a multiple case study design was adopted, and three pre-service and three in-service EFL teachers participated in the study. The data consisted of semi-structured interviews, classroom observations, and post-observation interviews. The tenets of complexity theory and teacher beliefs literature guided the data analysis processes. The results indicated that the teachers held interconnected beliefs of different types about language teaching, which involved curricular objectives, teaching methodology, feedback cycle, translanguaging, and instructional materials. Besides, the findings presented the dynamic, non-linear, emergent, and self-organizing nature of beliefs about language teaching by examining the triggers of the belief formation. Accordingly, previous schooling experiences, non-formal learning strategies, teacher education programs, teaching practices, and macro and micro contextual factors worked dynamically in forming teachers' beliefs about language teaching. Of these factors, the present study provided evidence that teacher education programs were most influential in participants' belief formation processes. This research further illuminated the interconnected, adaptive, and dynamic relations between beliefs and practices in context. Both pre-service and in-service EFL teachers took the initiative to put their beliefs into practice. For the most part, their beliefs about language teaching shaped their teaching practices and the classroom environment. On the other hand, several macro and micro contextual constraints prevented them from employing several teaching methods and strategies in their classes. These findings have yielded significant implications for second language teacher education programs, in-service teacher education courses, and educational policies on language teaching.