The mental health impact and coping strategies of Erciyes University students during the COVID-19 lockdown
Erciyes Üniversitesi öğrencilerinin COVİD-19 sürecinde ruh sağlığı etkisi ve başa çıkma stratejileri
  1. Tez No: 779360
  2. Yazar: ASMAA SHAABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
COVID-19 karantinası sırasında Erciyes Üniversitesi öğrencileri arasında ruh sağlığı sorunlarının yaygınlığı ve bu olayla nasıl başa çıktıklarını araştırmaktadır. Erciyes Üniversitesi'nde öğrenim gören 880 öğrenci üzerinde kesitsel bir çalışma yapılmıştır. Öğrencilere; sosyo-demografik özellikleri, Anksiyete, stres, depresyon ve baş etme yolları ve COVID-19 kapanma sırasındaki eğitim sürecine ilişkin sorular içeren çevrimiçi bir anket gönderildi. Stres, öğrenciler arasında en sık görülen ruh sağlığı sorunuydu. 21-25 yaş arası öğrenciler, kadın cinsiyet, Türk uyruklu öğrenciler, ebeveynleriyle birlikte yaşama, önceden bir tıbbi rahatsızlığın olması ruhsal sıkıntı için en yaygın risk faktörleriydi. Öğrenciler yaşadıkları ruhsal sıkıntıyı azaltmak için duygu odaklı yöntemleri sık kullanmışlardır. Çevrimiçi öğrenme ile ilgili olarak, öğrenciler en çok akademik değerlendirme yöntemleri, teknoloji tabanlı öğrenme sürecinin verimliliği ve web tabanlı sınıfları kullanma yeterlilik derecesi hakkında endişe duyuyorlardı. Üniversite, pandemi sürecinde öğrenciler arasında en yaygın olan ruh sağlığı sorunlarını ele almalı ve onların ruhsal sıkıntılarını azaltmak ve sağlıklarını geliştirmek için eylem planları hazırlamalıdır.
Özet (Çeviri)
The study was to investigate the prevalence rate of mental health problems among Erciyes University students during the COVID-19 lockdown and how they coped with such an emergent event. A cross sectional study was conducted on 880 students in Erciyes University. An online survey consisted of questions assessing anxiety, stress, depression, and coping ways in relation to students' socio-demographic characteristics. In addition, a number of questions were designed to investigate study-related problems among the university students during the COVID-19 lockdown. Stress was the commonest mental health problem among students. Students between 21-25 years old, female gender, native Turkish students, living with parents, an having pre-existing medical condition were the commonest risk factors for mental distress. Students resorted to emotion- focused methods to mitigate their mental distress in comparison with other coping methods. Regarding online learning, students worried most about academic assessment methods, efficiency of technology- based learning process, and the degree of proficiency of using web- based classes. Universities should address the most prevailing mental health problems among students and put problem- based action plans to mitigate their mental distress and to promote their health and wellbeing.