Effect of bacteria infecting urinary tract on some immunological and physiological variables in Erbil governorate Iraq
Irak'ın Erbil valiliğinde idrar yollarını enfekte eden bakterilerin bazı immünolojik ve fizyolojik değişkenler üzerine etkisi
  1. Tez No: 779505
  2. Yazar: MAMOON SAJIR ABBOOD ALMAZRUAE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HANAN SHİHAB AHMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışma, Erbil, Erbil Valiliği, Irak'taki Rizgary Eğitim Hastanesi, Üniversite Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'nun 1 Şubat 2021 ve 1 Şubat 2022 tarihli kararı ile yürütülmüş olup, ileri yaştaki hastalar prospektif olarak poliklinikte takip edilmiştir. Son altı ay içinde hastaneye yatış öyküsü olan, idrar sondası veya nefrostomi sondası olan, idrar kültüründe patojen olmayan veya kontaminasyon lehine üreme olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Sistemik bulgular olmadan sık idrara çıkma, dizüri, suprapubik ağrı gibi semptomlarla başvuran hastalar sistit (mesane iltihabı) olarak değerlendirildi. Ateş, bulantı ve kusma gibi sistemik bulguların eşlik ettiği dizüri ve sık idrara çıkma gibi semptomları olan hastalar piyelonefrit olarak değerlendirilip komplikasyon yaratan faktörler açısından değerlendirildiğinde; kronik böbrek yetmezliği, diabetes mellitus, malignite ve immünsupresyon gibi komorbiditeler, üriner stent gibi ürolojik patoloji, obstrüksiyon, ürolitiazis, anatomik bozukluk olmayan hastalarda gelişen UTI komplike olmayan piyelonefrit olarak tanımlandı. Bu faktörlerden herhangi birine sahip hastalarda gelişen pyelonefrit komplike pyelonefrit olarak değerlendirildi. Çalışmanın örneklemi kadınlardan 50 kan örneği ve Erkeklerden 50 kan örneği şeklinde yapıldı. Çalışmaya başlamadan önce hastaların seçimi, toplum kökenli idrar yolu enfeksiyonu tanısı alan hastaların değerlendirilmesinde kullanılmak üzere hasta formu hazırlandı. Hastalar bilgilendirildi ve verilerinin kullanılabilmesi için bilgilendirilmiş onam formu imzalatıldı. Veriler hastalarla yüz yüze görüşülerek vr dosyaları ve tıbbi kayıtları incelenerek elde edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar; demografik özellikler (yaş, cinsiyet, hasta sayısı, tanı tarihi), semptomlar (dizüri, polimakiüri, aciliyet, hematüri, idrarda bulanıklık, idrar kaçırma, karın ağrısı, bulantı, kusma, ateş, üşüme, bilinç değişikliği), semptom süresi kaydedildi. Gebelik, benign prostat hipertrofisi, ürolitiyazis, ürolojik girişim öyküsü, nörojenik mesane, anatomik bozukluk, kronik böbrek hastalığı, böbrek nakli, immünsüpresyon, malignite, diabetes mellitus, nörolojik hastalıklar, hipertansiyon gibi kardiyovasküler komorbiditeler, sık idrar sistemi enfeksiyonu öyküsü gibi komplike faktörlerin varlığı, dirençli mikroorganizmalar için antibiyotik kullanım öyküsü ve huzurevinde kalma gibi risk faktörlerinin varlığı hasta takip formuna kaydedildi
Özet (Çeviri)
The study is carried out with the decision of Rizgary Teaching Hospital in Erbil, Erbil governorate, Iraq, University Faculty of Medicine Clinical Research Ethics Committee dated Period of the Study February 1, 2021 and February 1, 2022 and followed up in the outpatient clinic older patients were followed prospectively. Patients with a history of hospitalization in the last six months, a urinary catheter or a nephrostomy catheter, and a growth in urine culture that were considered nonpathogen or in favour of contamination were not included in the study. Patients who presented with symptoms such as frequent urination, dysuria, and suprapubic pain without systemic findings were evaluated as cystitis. When patients with symptoms such as dysuria and frequent urination accompanied by systemic findings such as fever, nausea and vomiting are considered as pyelonephritis and evaluated in terms of complicating factors; UTI that developed in patients without obstruction, urolithiasis, anatomical disorder, urological pathology such as urinary stent, comorbidities such as chronic kidney failure, diabetes mellitus, malignancy, and immunosuppression was defined as uncomplicated pyelonephritis. Pyelonephritis that developed in patients with any of these factors was evaluated as complicated pyelonephritis. Sample of the study 50 blood samples from females and 50 blood samples from Men. Selection of the patients before starting the study, a patient form was prepared to be used in the evaluation of patients diagnosed with community-acquired urinary tract infection. The patients were informed and signed an informed consent form so that their data could be used. The data were obtained by interviewing the patients face to face and examining their files and medical records. The patients included in the study; demographic characteristics (age, gender, patient number, date of diagnosis), symptoms (dysuria, pollakiuria, urgency, haematuria, clouding of urine, urinary incontinence, abdominal pain, nausea, vomiting, fever, chills-chills, altered consciousness), symptom duration was recorded. Presence of complicating factors such as pregnancy, benign prostatic hypertrophy, urolithiasis, urological intervention history, neurogenic bladder, anatomical disorder, chronic kidney disease, kidney transplantation, immunosuppression, malignancy, diabetes mellitus, neurological diseases, cardiovascular comorbidities such as hypertension, history of frequent urinary system infections The presence of risk factors for resistant microorganisms, such as a history of antibiotic use and staying in a nursing home, were recorded in the patient follow-up form.