Determine of genetics variability and distance among number of Staphylococcus aureus MRSA using molecular techniques RAPD isolated from burn Iraq population
Irak popülasyonundaki yanık hastalarından izole edilen Staphylococcus aureus MRSA'nın genetik çeşitliliğinin ve sayılar arasındaki farklılığının RAPD moleküler teknikler kullanılarak belirlenmesi
- Tez No: 779402
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NAJEEB MUHAMMED HUSEYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
MSR'nin tanımlanması, artan bulaşma tehlikesi açısından önemlidir. Bu nedenle özellikle hastane ortamlarında organizmaların varlığında hijyen önlemlerinin alınması gereklidir. Bu çalışmadaki analizler Irak'ta bulunan Ramadi General Hastanesin'de 100 hastadan alınan izolatlarda gerçekleştirilmiştir. İzolatlar; yara, yanık ve solunum yolu enfeksiyonlarından oluşan klinik örneklerdir. Yapılan analizler sonucunda en iyi ayırt edici primerlerin OP-V14, OP-M14 ve OP-V09 olduğu tespit edilmiştir. Bu durum primerlerin 18 bant sayısına ve bant boyutlarının 300-2500 baz çifti arasında değişmesi ile açıklanabilir. RAPD-PCR sonuçları incelendiğinde, en yüksek genetik boyutun 21 ile 23. numune arasında olduğunu göstermiştir. Bu bağlamda, ikinci sırada 3 ile 23. numune ve en son sırada 3 ve 4. numuneler bulunmaktadır. Örnekler arasındaki genetik boyut farklılıkları paylaşılan demetlerin sayısına bağlı olarak değişmektedir. Paylaşılan demetlerin sayısı ne kadar fazlaysa, genetik boyut o kadar düşük olarak tespit edilmiştir. Bu nedenle, numuneler arasındaki paylaşılan demetler, genomun o bölgesindeki genetik materyaldeki benzerliği ispat eden bir belirteç olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Identification of MSR is important in view of the increased risk of contamination. For this reason, it is necessary to take hygiene measures especially in the presence of organisms in hospital environments. The analyzes in this study were performed on isolates from 100 patients in Ramadi General Hospital in Iraq. Isolates; are clinical examples of wounds, burns and respiratory tract infections. As a result of the analyzes, it was determined that the best distinguishing primers were OP-V14, OP-M14 and OP-V09. This can be explained by the number of 18 bands of the primers and the band sizes varying between 300-2500 base pairs. When the RAPD-PCR results were examined, it was shown that the highest genetic dimension was between the 21st and 23rd sample. In this context, samples 3 and 23 are in the second row and samples 3 and 4 are in the last row. The genetic size differences between samples vary depending on the number of shared bundles. The greater the number of shared bundles, the lower the genetic dimension was determined. Therefore, shared bundles between samples appear as a marker proving similarity in genetic material in that region of the genome.