Genelleştirilmiş q-Szasz-Mirakyan-Kantorovich operatörlerinin yaklaşım özellikleri ve yaklaşım hızı
Approximation properties and rate of approximation of generalizedq-Szasz Mirakyan Kantorovich operators
  1. Tez No: 820076
  2. Yazar: BETÜL ÖZTEL BÖCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN İZGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada fonksiyonel analizdeki yaklaşım teorisi konusu üzerinde yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. Yaklaşım teorisinde kullanılan bazı operatörler tanıtılmış olup, operatörün kapalı bir aralıkta yaklaşım özellikleri ve yaklaşım hızı incelenmiştir. Lipschitz şartını sağlayan fonksiyonları kullanarak Genelleştirilmiş Szasz-Mirakyan-Kantorovich Operatörlerinin Yaklaşım Özellikleri Ve Yaklaşım Hızı operatörünün yaklaşım hızı inlenmiş olup, bu operatörün seçilen sürekli fonksiyonlara yakınsaklığının ne derece sağlıklı olduğunu göstermek için Mapple programı ile grafik çizilmiş ayrıca Matlab ile de fonksiyona olan yaklaşımın hata payları tablolar şeklinde ifade edilmiştir. q-analiz ile ilgili temel kavramlar hatırlatılacak olup genelleştirilmiş q-Szasz-Mirakyan-Kantorovich Operatörü oluşturularak klasik ve istatistiksel yaklaşım özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, one of the studies conducted on the subject of approximation theory in functional analysis it has been mentioned.Some operators used in approximation theory have been introduced, and the operator Sμ,ς is the approach characteristics and approach speed in a closed December were studied.Functions that provide the Lipschitz condition by using the approximation velocity of the operator Sμ,ς , the approximation velocity of the operator Sμ,ς is reduced to a continuous function the approach is shown by drawing a graph with the Mapple program.basic concepts related to q- analysis it will be recalled thatby creating a generalized q−Szasz-Mirakyan-Kantorovich Operator, the classical and.