Szasz-Mirakjan tipli operatörler yardımıyla sınırlı salınımlı fonksiyonlara yaklaşım
Approximation to bounded variation function by Szazs-Mirakjan type operators
  1. Tez No: 392692
  2. Yazar: ÖZGE GÜLLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN İBİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, tezde gerekli olan bazı kavramlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, sınırlı salınımlı fonksiyonlar için Szazs-Mirakjan ve modifiye edilmiş Szasz-Mirakjan operatörünün yaklaşım hızı incelenmiştir. Dördüncü bölümde, sınırlı salınımınlı fonksiyonlar için genelleştirilmiş Szasz tipli operatörlerin yaklaşımı incelenmiştir. Beşinci bölümde, yaklaşımlar teorisindeki önemli gelişmelerden bahsedilmiş dahası sınırlı salınımınlı fonksiyonlar uzayında elde edilen sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter contains some notions, definition and theorems which are needed in the thesis. In the third chapter, on the rate of convergence of the Szasz-Mirakjan and modified Szasz-Mirakjan operators for functions of bounded variation are examined. In the fourth chapter, on the rate of convergence of the generalized Szasz type operator for functions of bounded variation are examined. In the fifth chapter, significant development has mentions in approximation theory, moreover conclusions are given on bounded variation functions spaces.