Tissue factor isoforms in cancer and blood coagulation
Doku faktörü izoformlarının kanser ve kan pıhtılaşmasındaki yeri
- Tez No: 779455
- Danışmanlar: PROF. DR. HENRI H. VERSTEEG
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Onkoloji, Biology, Oncology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Universiteit Leiden
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu tez literatürde doku faktörü izoformlarının kanser ve koagülasyondaki etkisi ile ilgili boşlukları doldurmaya katkıda bulunmaktadır. Bugüne kadar yürütülen çalışmalar kanser tedavisinde tam uzunlunluktaki doku faktörü (flTF)'nü hedeflemeye odaklanmış, alternatif kesime uğrayan doku faktörü (asTF)'nün meme kanserinin gelişimindeki rolünü yeterli şekilde incelememiştir. Bu tezdeki bulgular bunun da öneminin altını farklı şekillerde çizmektedir. İlk olarak, asTF seviyelerinin meme kanseri tümörlerinin büyüklüğü ve grade'i ile asosiyasyon gösterdiğini bulduk. Bu asTF'nin meme kanseri hastalarının plazmasında diagnostik veya prognostik bir markör olarak bulunabileceğini işaret etti. Ayrıca, yine meme kanseri hastalarında primer tümörlerin büyümesinin engellenebilmesi için asTF'nin hedeflenebileceğini gösterdik. AsTF'nin hedeflenmesi makul bir yöntem olarak öne çıkmaktadır çünkü hemostazın işleyişini bozacak bir özellik barındırmamaktadır. Üçüncü olarak, karşılaştırmalı yaptığımız çalışmalar asTF ve flTF'nin farklı etkilerini ortaya çıkarmıştır ve bu da bu iki izoformun eş zamanlı hedeflenmesinin etkili bir terapi yöntemi olabileceğini ortaya koyar. Son olarak, asTF'nin östrojen reseptör(ER) yolağı ile olan ve daha önce bilinmeyen sinerjistik etkisini keşfettik bu da meme kanserlerindeki hormonal düzenlemeye olan bakışımıza yenilik kattı. AsTF ve östrojene bağlı yolakların bir noktada birleştiğini ve bunun da meme kanseri gelişimini tetiklediğini gösterdik, bu nedenle hem asTF hem de ER'nin ifadelendiği meme kanseri hastalarında ortak bir aşağı yön yolak elemanının hedeflenmesinin sadece asTF veya ER'nin hedeflenmesinden daha iyi bir sonuç verebileceği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
This thesis contributes to filling the knowledge gaps in the literature regarding the role of TF isoforms in cancer and coagulation. All studies described so far focused on targeting Full Length Tissue Factor (flTF) in cancer therapy but neglected Alternatively Spliced Tissue Factor (asTF)'s contribution to breast cancer growth. The findings described in this thesis have several implications. First, we showed that an association exists between asTF levels on one hand, and breast tumor size and grade on the other. This makes it tempting to suggest that asTF in plasma of breast cancer patients could serve as a diagnostic or prognostic factor. In addition, the functions of asTF in breast tumor growth may be targeted to reduce primary tumor growth. It must be mentioned that targeting asTF appears perfectly feasible, as asTF is non-coagulant and targeting asTF wil likely not compromise normal hemostasis. Third, side by side comparison studies highlight the distinct effects of asTF and flTF on cancer progression suggesting that simultaneous blockade of both isoforms may present an efficient therapeutic strategy. Finally, we also discovered a previously unknown synergistic effect of asTF with the estrogen receptor pathway that may change our view of hormonal regulation of breast cancer. We showed that asTF and estrogen receptor-dependent pathways converge at a downstream point to fuel breast tumor growth. Therefore we propose that in patients with breast tumors that express both asTF and estrogen receptor, inhibiting a common downstream element has a larger impact on tumor growth than blocking solely asTF or ER.