Dikar valiliği'nde hepatit A virüs enfeksiyonlarının moleküler epidemiyolojik çalışması
Molecular epidemiological study of hepatitis A virus infections in Dhi–Qar governorate
  1. Tez No: 779477
  2. Yazar: AHMED RAZZAQ ABDULLAH ALKAREEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA DÖLARSLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AMRAN MEZHER LAWAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, toplumdaki sağlıklı insanlar arasında hepatit A virüsü tip A'ya karşı spesifik IgG antikorlarının ve akut hepatitli hastalarda anti-HAV IgM antikorlarının prevalansını araştırmanın yanı sıra yaş ve cinsiyet, barınma, içme suyu kaynağı ve tarla hayvanları ile temas gibi bazı faktörlerin spesifik IgM, IgG antikorların prevalansına etkisini araştırmak amacıyla Dhi Qar'daki halk sağlığı laboratuvarında yapılmıştır. Çalışma ayrıca, bu virüs için depolama konakçısı olabilecek bazı çiftlik hayvanlarının rolünü ortaya çıkarma amacıyla bu hayvanların serumlarında spesifik anti-HAV IgG antikorlarını araştırmayı amaçlamıştır. Çalışmaya iki grup dahil edilmiştir; birinci grup, yaş ortalaması 14,46±22,81 olan 142 görünüşte sağlıklı denekten (68 erkek ve 74 kadın) oluşurken ikinci grup yaş ortalaması 13,37±18,87 olan akut hepatitten muzdarip 190 hastanın (122 erkek ve 68 kadın) yanı sıra 81 farklı çiftlik hayvanını (koyun, keçi ve inek) içermektedir. Hepatit C, B ve A virüslerine karşı spesifik antikorları saptamak için ELISA teknikleri kullanılmıştır. Karaciğer fonksiyon testlerinde total bilirubin testi, direkt ve indirekt bilirubin testi ve serum alanin aminotransferaz testi olan standart biyoenzimatik yöntemler kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, hepatit A virüsüne karşı spesifik IgG antikorlarının prevalansının %73,2 olarak bulunmuştur. Akut hepatit grubundaki deneklerin 48'i (%25,3) hepatit A virüsüne özgü antikorlar, 17'si (%8,9) hepatit B yüzey antijeni ve 15'i (%7,9) hepatit B antikoru için pozitif sonuç göstermiştir. Hepatit C virüsünün (C) özgüllüğü, 110 (%57,9) hastada herhangi bir virolojik parametre ile pozitif sonuç vermemiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the prevalence of specific IgG antibodies to hepatitis A virus type A among healthy people in the community and anti-HAV IgM antibodies in patients with acute hepatitis, as well as the specific IgM antibodies of some factors such as age and gender, housing, source of drinking water, and contact with field animals. conducted at the public health laboratory in Dhi Qar to investigate the effect on the prevalence of IgG antibodies. The study also aimed to investigate specific anti-HAV IgG antibodies in the sera of some farm animals that could be storage hosts for this virus. Two groups were included in the study; the first group consisted of 142 apparently healthy subjects (68 males and 74 females) with a mean age of 14.46±22.81 years, while the second group consisted of 190 patients (122 males and 68 females) suffering from acute hepatitis with a mean age of 13.37±18.87 years. The row includes 81 different farm animals (sheep, goats and cows). ELISA techniques were used to detect specific antibodies against hepatitis C, B and A viruses. Standard bioenzymatic methods including total bilirubin test, direct and indirect bilirubin test and serum alanine aminotransferase test were used in liver function tests. According to the results of the study, the prevalence of specific IgG antibodies against hepatitis A virus was found to be 73.2%. Of the subjects in the acute hepatitis group, 48 (25.3%) showed positive results for hepatitis A virus-specific antibodies, 17 (8.9%) hepatitis B surface antigen, and 15 (7.9%) hepatitis B antibodies. The specificity of hepatitis C virus (C) did not yield positive results with any virological parameter in 110 (57.9%) patients.