İzmit ve Adapazarı yöresinde kavaklarda zarar yapan lepidoptera türleri
The Harmful lepidoptera species of poplar around İzmit and Adapazarı
- Tez No: 77950
 - Danışmanlar: PROF. DR. TORUL MOL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 66
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
oz İzmit ve Adapazarı Yöresinde Kavaklarda Zarar Yapan Lepidoptera Türleri Kavak ülkemizde gittikçe artan odun hammaddesi ihtiyacını karşılayacak hızlı gelişen ve kolay işlenen önemli bir türdür. Kavak yetiştirilmesinde temel amaç kısa zamanda dolgun hacimli ve teknik özellikleri iyi ürün elde etmektir. Bu çalışmanın amacı İzmit ve Adapazarı yöresinde geniş alanlarda kurulan kavak plantasyonlarına zarar veren Lepidoptera türlerini ortaya çıkarmak ve önemli olanların biyolojilerini incelemektir. Yapılan çalışmalarda öncelikle konuya ilişkin yerli ve yabancı yayınlar incelenerek İzmit ve Adapazarı yöresinde yaşadığı bilinen türler hakkında bilgi edinilmiştir. Daha sonra bölgedeki kavak plantasyonları belirli periyotlarla gözlenmiş, görülen yumurta, larva, pupa ve erginler toplanmıştır. Arazide toplanan ve laboratuvarda elde edilen erginler teşhis edilmiş ve bunların morfolojileri, zararları ve biyolojileri belirlenmiştir. Sonuçta İzmit ve Adapazarı' nda kavaklarda zarar yapan Lepidoptera takımından 9 familyaya ait 19 tür tespit edilmiştir. ABSTRACT The Harmful Lepidoptera Species of Poplar around İzmit and Adapazarı Around İzmit and Adapazarı poplar plantations occupy very large areas. The principal idea of the owners is to obtain high quality wood in large quantities. The aim of this study is to determine the harmful Lepidoptera species of poplar plantations around İzmit and Adapazarı provinces and to examine the life cycles of the important species. As a result of this study 19 harmful Lepidoptera species, which belong to the 9 families, living on poplar around İzmit and Adapazarı provinces were determined. IV