Ev ortamını zenginleştirmeye yönelik etkinliklerin çocuğun ev ortamını zenginleştirmesine, anne çocuk ilişkisine ve aile öğretmen iletişimine etkisi
The effect of activities to enrich the home environment on enriching the child's home environment, mother-child relationship and family-teacher communication
- Tez No: 779500
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TEZEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Araştırmada, Ev Ortamını Zenginleştirmeye Yönelik Etkinlikler'in çocuğun ev ortamını zenginleştirmesine, anne çocuk ilişkisine ve aile öğretmen iletişimine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma yöntem benimsenmiştir. Nicel verilerin toplanması amacıyla tek grup ön test-son test deneysel desen, nitel verilerin toplanması amacıyla görüşme yöntemi benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2020-2021 eğitim öğretim yılında İstanbul İli Esenyurt İlçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir ilkokul bünyesindeki anasınıfına devam eden 5-6 yaş grubu 13 çocuk ve anneleri oluşturmuştur. Araştırmanın nicel verileri;“Ev Ortamı Değerlendirme Formu”,“Aile Öğretmen İletişim ve İşbirliği Ölçeği”ve“Çocuk Ebeveyn İlişki Ölçeği”kullanılarak, nitel verileri ise araştırmacı tarafından hazırlanan“Anne Görüşme Formu I-II”kullanılarak toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler (yüzde, frekans, ortalama ve standart sapma) ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde, içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, 10 hafta boyunca annelerle yapılan Ev Ortamını Zenginleştirmeye Yönelik Etkinlikler uygulaması sonrasında ev ortamı değerlendirmesi, annelerin çocuklarıyla olan ilişkileri ve öğretmenle olan iletişim ve işbirliği puanlarında artış olmuştur. Anneler Ev Ortamını Zenginleştirmeye Yönelik Etkinlikler'in çocukları ve öğretmen ile iletişimlerine olumlu katkıda bulunduğunu, ev ortamlarında olumlu değişiklikler olduğunu, çocuklarının gelişimini destekleyecek oyuncaklar yaparak bir oyuncak köşesi oluşturduklarını belirttikleri görülmüştür. Annelerin etkinlikler hakkındaki genel görüşleri olumlu yönde olmuştur. Ayrıca anneler etkinliklerin süresi ve sıklığının uygun olduğunu, Ev Ortamını Zenginleştirmeye Yönelik Etkinlikler'in devam etmesini istediklerini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to examine the effect of activities to enrich the home environment on enriching the child's home environment, mother-child relationship, and parent-teacher communication. The mixed method, in which quantitative and qualitative methods are used together, was adopted in the study. A single group pre-test post-test experimental design was used to collect quantitative data, and an interview method was used to collect qualitative data. Thirteen children in the 5-6 years old group attending a nursery class in a primary school affiliated with the Ministry of National Education in Esenyurt District of Istanbul Province in the 2020-2021 academic year and their mothers constituted the study group of the research. The quantitative data of the study were collected using the“Home Environment Assessment Form,”“Family-Teacher Communication and Cooperation Scale,”and“Child-Parent Relationship Scale,”and the qualitative data were collected using the“Mother Interview Form I-II”prepared by the researcher. Descriptive statistics (percentage, frequency, mean and standard deviation) and the Wilcoxon signed-ranks test were used in the analysis of quantitative data. The content analysis technique was employed in the analysis of qualitative data. As a result of the study, there were increases in home environment assessment, mother-child relationship, and family-teacher communication and cooperation scores after implementing activities to enrich the home environment with mothers for 10 weeks. The mothers indicated that activities to enrich the home environment contributed positively to their communication with their children and the teacher, there were positive changes in their home environment, and they created a toy corner by making toys that would support the development of their children. The mothers' general views on the activities were positive. Furthermore, the mothers stated that the duration and frequency of the activities were appropriate and they wanted the activities to enrich the home environment to continue.