Uzaktan eğitimde etkileşim ve değerlendirme sürecine yönelik öneriler: Bir Delphi çalışması
Recommendations on interaction and assessment process in distance education: A Delphi study
- Tez No: 779499
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Uzaktan eğitimde güncel problemlere ilişkin alan yazındaki araştırmalara bakıldığında etkileşim ve ölçme-değerlendirme süreçlerinin etkili bir biçimde yürütülemediği gözlenmektedir. Bu araştırmalarda öğretenin öğrenenle etkili iletişim kuramaması, öğrenenin öğretenden geribildirim alamaması, yetersiz öğretim materyali, öğrenenin yalıtılmışlık hissi, akademik sahtekarlık girişimleri, yüz yüze eğitim ortamlarında kullanılan ölçme ve değerlendirme yöntemlerinin uzaktan eğitim ortamlarına doğrudan aktarımı gibi etkileşim ve ölçme-değerlendirme süreçlerini ilgilendiren aynı zamanda eğitim-öğretimin kalitesini belirleyen etkileşim ve değerlendirme süreçlerine ilişkin çeşitli problem durumları mevcuttur. Bu bakımdan araştırma, uzaktan eğitimde etkileşim ve ölçme değerlendirme süreçlerine ilişkin alan uzmanlarının görüşlerini belirleyerek;“öğrenen-öğreten, öğrenen-öğrenen ve öğrenen-içerik düzeyinde etkileşimin nasıl artırılacağını”ve“etkili bir ölçme ve değerlendirme sürecinin nasıl olması gerektiğini”tekrarlı Delphi panelleri ile destekleyerek incelemektedir. Uzman grup, yükseköğretim kurumlarında uzaktan eğitim konusunda; akademik çalışma yapan, aynı zamanda uzaktan eğitim merkezlerinde akademik ya da yönetim personeli olarak görev alan öğretim elemanlarından oluşmuştur. Delphi panelleri 3 ana ve 1 ara tur halinde yürütülmüştür. Paneller neticesinde ortaya çıkan görüşlerin analizi yapılarak tüm bileşenler sistemli bir bütün halinde incelenmiştir. Sonuç olarak etkileşim türlerinde ortak olarak ortaya çıkan çözümler“Tasarım Öncesi Hazırlık ve Planlama”,“Dersin Yapısı”,“Öğretim Materyalleri ve İçerik”,“Öğrenme Ortamları”,“Öğrenme-Öğretme Yöntem ve Stratejileri”,“Altyapı ve Teknik Destek”ve“Geri Bildirim ve Değerlendirme”alt bileşenleri ve etkileşim türlerine göre farklılaşan“Diyalog ve İletişim”,“Akademik Destek”,“Danışma ve Rehberlik Etme”,“Sınıf Yönetimi”alt bileşenleri kapsamında açıklanmıştır. Uzaktan eğitimde ölçme-değerlendirme süreçlerine ilişkin çözümler ise“Planlama, Ölçme ve Değerlendirme Araçları ve Yöntemleri, Ölçme ve Değerlendirme Ortamı, Geçerlik ve Güvenirlik, Kişisel Verilerin Korunması, Destek”alt bileşenleri kapsamında açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
When we look at the studies in the literature on current problems in distance education, it is observed that the interaction and measurement-evaluation processes cannot be carried out effectively. In these studies, the teacher's inability to communicate effectively with the learner, the learner's inability to receive feedback from the teacher, inadequate teaching materials, the learner's feeling of isolation, academic fraud attempts, the direct transfer of measurement and evaluation methods used in face-to-face education environments to distance education environments, as well as education and evaluation processes. There are various problem situations related to the interaction and evaluation processes that determine the quality of teaching. In this respect, the research determines the opinions of field experts on interaction and measurement and evaluation processes in distance education; examines“how to increase interaction at the learner-teacher, learner-learner and learner-content level”and“how an effective assessment and evaluation process should be”by supporting it with repetitive Delphi panels. Expert group on distance education in higher education institutions; It consists of academic staff who are engaged in academic studies and who have also worked as academic or administrative staff in distance education centers. Delphi panels were conducted in 3 main and 1 intermediate rounds. All the components were examined as a systematic whole by analyzing the opinions that emerged as a result of the panels. As a result, common solutions in interaction types are“Pre-Design Preparation and Planning”,“Course Structure”,“Teaching Materials and Content”,“Learning Environments”,“Learning-Teaching Methods and Strategies”,“Infrastructure and Technical Support”,“Feedback and Evaluation”sub-components and“Dialogue and Communication”,“Academic Support”,“Consulting and Guiding”,“Classroom Management”sub-components differing according to interaction types. In the measurement and evaluation component, the relationship to measurement-evaluation processes in distance education within the scope of“Planning”,“Assessment and Evaluation Tools and Methods”,“Assessment and Evaluation Environment”,“Validity and Reliability”,“Protection of Personal Data”,“Support”recommendations are presented.