3-6 yaş çocuğu olan anne tutumlarının ve cinsel eğitime yönelik bilgi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of attitudes and knowledge levels of mothers with 3-6 years old children towards sexual education
  1. Tez No: 779501
  2. Yazar: GÜZ MERVE SÖNMEZ KANKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLEK ÖĞRETİR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırma, 3-6 yaş çocuğu olan anne tutumlarını ve cinsel eğitime yönelik bilgi düzeylerini incelemek için yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Ankara iline bağlı olan Yenimahalle ve Keçiören ilçelerindeki çocuk parkları ve oyun alanlarından, seçkisiz olmayan örnekleme türlerinden uygun örnekleme yöntemiyle seçilmiş 337 anne oluşturmaktadır. Araştırma verileri, Aile Bilgi Formu, Hamel Anne Tutum Testi ve Ebeveyn Cinsel Eğitim Bilgi Ölçeği (ECEBÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde yüzde ve frekans değerleri, standart sapma, aritmetik ortalama; t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ele alınmıştır. Varyans analizine göre anlamlı bir farkın oluştuğu durumlarda, Post-Hoc testlerinden Scheffe ve Games-Howell çoklu karşılaştırma testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in order to examine the attitudes of mothers who have 3-6 years old children and their level of knowledge about sexual education.The sample of the study consists of 337 mothers selected by convenient sampling method from non-random sampling types from children's parks and playgrounds in Yenimahalle and Keçiören districts of Ankara. The research data were collected by using the Family Information Form, the Hamel Maternal Attitude Test and the Parental Sexual Education Information Scale (ECEBÖ). In the analysis of data, percentage and frequency values, standard deviation, arithmetic mean; t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) were considered. In cases where there was a significant difference according to the analysis of variance, Scheffe and Games-Howell multiple comparison tests from Post-Hoc tests were performed.