Dilbilimsel Etnobiyoloji açısından Eski Türkçede canlı
Alive in Old Turkish in terms of Linguistic Ethnobiology
  1. Tez No: 779566
  2. Yazar: BURAK SOLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Dilbilimsel Etnobiyoloji insanların canlıyı dil üzerinden nasıl ifade ettikleri, dili nasıl kullandıkları gibi konular üzerine yoğunlaşan bir alandır. Eski Türkçe içerisinde canlılar kişi, kul, özlüg, tınlıg, tirig, turalıg, yalŋuk ve yaşlıg gibi kavramlarla ifade edilmiştir. Bu çalışmada, Dilbilimsel Etnobiyoloji açısından kişi, kul, özlüg, tınlıg, tirig, turalıg, yalŋuk ve yaşlıg kavramları ve bunlara ait formların Eski Türkçe içerisinde anlamsal olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Eski Türkçenin farklı çevrelerinde yazılmış metinler taranmış kavramlarla ilgili örnekler bağlamlar halinde verilmiştir. Her bir kelime için ayrı ayrı kavram haritaları hazırlanmıştır. Sonuç olarak kişi, kul, özlüg, tınlıg, tirig, turalıg, yalŋuk ve yaşlıg kavramları etrafında Türklerin canlıyı nasıl anlamlandırdığı, nasıl ifade ettiği ve nasıl sınıflandırdığı ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Linguistic Ethnobiology is a field that focuses on how people express living things through language and how they use language. In Old Turkish, living things were expressed with concepts such as kişi, kul, özlüg, tınlıg, tirig, turalıg, yalŋuk and yaşlıg. In this study, it is aimed to evaluate the concepts of kişi, kul, özlüg, tınlıg, tirig, turalıg, yalŋuk and yaşlıg and their forms semantically in Old Turkish in terms of Linguistic Ethnobiology. In the study, the texts written in different environments of Old Turkish were scanned and examples related to the concepts were given in context. Separate concept maps were prepared for each word. As a result, it has been revealed how Turks interpret, express and classify living things around the concepts of kişi, kul, özlüg, tınlıg, tirig, turalıg, yalŋuk ve yaşlıg.