The Search for the ability of cyclopropane ring to absorb the negative charge in the enolates of some cyclopropylcarbinyl ketones
  1. Tez No: 5293
  2. Yazar: HANY MAHMOUD DALLOUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. N. BEKİR PEYNİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
BAZI SÎKLOPROPÎLKARBÎNÎL KETONLARIN ENOLATLARINDA SÎKLOPROPÎL HALKASININ EKSÎ YÜKÜ ABSORPLAMA YETENE?İNİN ARAŞTIRILMASI Dalloul, Hany Mahmoud Fen ve Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü, Y. Lisans Tezi Tez Yöneticisi : Doç.Dr. N.Bekir Peynircioğlu 77 Sayfa, Aralık 1988 ÖZET Bu çalışmanın giriş bölümünde siklopropil gruplarının olefinik özellikleri hakkında genel bilgi verilmiştir. C-C bağlarındaki yüksek derecedeki p karakterinden dolayı siklopropil gruplarının komşu serbest radikal ve karbokatyon merkezlerini kararlı hale koydukları bilinmekte ise de siklopropilkarbinil anyon kararlılığı hakkındaki bilgiler göreceli olarak azdır. Siklopropil gruplarının, düşük düzeyde bos molekuler orbitallere sahip olmaları dolayısıyla, eksi yük merkezleriyle konjugatif etkileşime girmeleri beklenebilir. Bu çalışmada siklopropilkarbinil keton olarak (1- fenilsiklopropil) metil fenil keton (62) ve 3,3- dimetilenindanon (63) sentezlenmis ve bu bileşiklerininenolatlarında üçlü halkanın eksi yükü absorblaması H-NMR spektroskopisi ile incelenmiştir. Sonuçta üçlü halka ile eksi yük arasında bir mezomerik etkileşim görülememiş ve 3,3-dimetilenindanon (63) bileşiğinin enolatmda herhangi bir spiroaromatiklik belirtisine rastlanmamıştır. Anahtar Sözcükler : Siklopropilkarbinil, karbanyon, Spiroaromatiklik. - vı -
Özet (Çeviri)
THE SEARCH FOR THE ABILITY OF CYCLOPROPANE RING TO ABSORB THE NEGATIVE CHARGE IN THE ENOLATES OF SOME CYCLOPROPYLCARBINYL KETONES Dalloul, Hany Mahmoud Faculty of Arts and Sciences Department of Chemistry, M.S. Thesis Supervisor : Assoc. Prof. Dr. N.Bekir Peynircioflu 77 Pages, December 1988 ABSTRACT In the introduction the olefinic properties of cyclopropyl groups are adequately discussed. Due to the high degree of p character of the C-C bonds, cyclopropyl groups are known to stabilize adjacent free radical and carbocation centers, but little is known about the stability of cyclopropylcarbinyl anions. Cyclopropyl groups can be expected to interact conjugatively with the negative ion centers due to their low lying unoccupied molecular orbitals. In this present work the cyclopropylcarbinyl ketones (1-phenylcyclopropyl) methyl phenyl ketone (62) and 3,3-dimethyleneindanone (63) have been synthesized and the ability of the three-membered ring to absorb the negative - iiicharge in the enolate formation of these compounds has been studied by H-NMR spectroscopy. As a result, no conjugation has been detected, and the attempt for the detection of spiroaromaticity phenomenon in the enolate of 3,3-dimethyleneindanone (63) could not be realised. Keywords : Cyclopropylcarbinyl, carbanion, spiroaromaticity. - iv -