Aile hekimliği polikliniğine başvuran 60 yaş ve üzeri hastalarda polifarmasi durumunun anemi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of polypharmacy on anemia in patients aged 60 and over applying to the family medicine clinic
  1. Tez No: 870054
  2. Yazar: BÜŞRA BABAÇ ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA, DR. SİBEL BAKTIR ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
AMAÇ: Yaşlanma ile artan kronik hastalık sayısındaki artış polifarmasiyi beraberinde getirmektedir. Polifarmasi; fonksiyonellikte azalma, kırılganlık, malnütrisyon riskinde artış, anemi gibi birçok olumsuz sağlık olayı riskini artırmaktadır. Bu uzmanlık tezi çalışmasında Aile hekimliği polikliniğine başvuran 60 yaş ve üzeri hastalarda polifarmasi durumunun anemi üzerine etkisinin ve bu etkiyi açıklayacak faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmamız kesitsel, tanımlayıcı ve ankete dayalı bir çalışma olup Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine 15.12.2023 ile 15.03.2024 tarihleri arasında başvuran ve 60 yaş üzeri 223 katılımcı ile yapılmıştır. Katılımcılara araştırmacılar tarafından hazırlanan sosyodemografik özellikleri (cinsiyet, doğum tarihi, medeni durum, boy, kilo, öğrenim durumu, mesleği, sahip olduğu çocuk sayısı), kronik hastalıkları, düzenli kullandığı ilaçları, dozları ve kullanım süreleri, bitkisel ilaç gıda takviyesi kullanım durumunu sorgulayan soru setine ilave olarak nütrisyon durumu için MNA kısa form, kırılganlık sorgulamak için FRAİL ve Edmonton kırılganlık ölçeği sorularını içeren 32 soruluk anket yüz yüze uygulanmıştır. Ayrıca katılımcıların kas gücü ölçümü için el dinamometresi kullanılmış ve anemi değerleri için güncel laboratuvar tetkiklerinden hemogram değerleri eklenerek veriler toplanmıştır. Hemoglobin değeri kadınlarda 12 g/dl, erkeklerde 13 g/dl' nin altı anemi olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
AIM: The increase in the number of chronic diseases with aging leads to polypharmacy. Polypharmacy increases the risk of many adverse health events such as decreased functionality, frailty, increased risk of malnutrition, and anemia. This thesis study aims to investigate the effect of polypharmacy on anemia and the factors that may explain this effect in patients aged 60 and above who apply to the Family Medicine clinic. MATERIALS AND METHODS: Our research is a cross-sectional, descriptive, and survey-based study conducted with 223 participants aged 60 and over who applied to the Family Medicine Clinic of Çam and Sakura City Hospital between 15.12.2023 and 15.03.2024. The participants were given a 32-question survey prepared by the researchers, which included questions about sociodemographic characteristics (gender, date of birth, marital status, height, weight, education level, occupation, number of children), chronic diseases, regularly used medications, their dosages and durations of use, and the use of herbal medicines and dietary supplements. Additionally, the survey included the MNA short form for nutritional status, the FRAIL and Edmonton frailty scales for frailty assessment. The survey was administered face-to-face. Moreover, a hand dynamometer was used to measure muscle strength, and hemogram values from recent laboratory tests were added to determine anemia status. Hemoglobin levels below 12 g/dl in women and 13 g/dl in men were considered anemia. The condition of polypharmacy is defined as the use of 5 or more medications.