Mikro ölçekli konutların tercih edilmesinde etkili olan faktörlerin belirlenmesi
Determining factors affecting the preference of micro housing
  1. Tez No: 779719
  2. Yazar: MAHİR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Wood Products, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmada, konut büyüklükleri ve oda sayıları ile konutlarda yaşayan kullanıcı sayıları arasındaki ilişkilerin belirlenmesine odaklanılmıştır. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan ankete Türkiye'nin Ankara ilinde ikamet eden toplam 495 konut kullanıcısı katılmıştır. Anket sonuçlarına ilişkin veriler SPSS programıyla değerlendirilmiştir. Araştırma yapılan konutların %7,9'u 1+1 (39 konut), %21'i 2+1 (104 konut), %48,5'i 3+1 (240 konut), %14,7'si 4+1 (73 konut) ve %7,9'u ise 5+1 (39 konut) oda sayısına sahiptir. Elde edilen sonuçlara göre, konutlarda yaşayan kişi sayısının artışına bağlı olarak oda sayılarının da artış gösterdiği tespit edilmiştir. 1+1 konut kullanıcılarının 2+1, 2+1 konut kullanıcılarının 3+1, 3+1 konut kullanıcılarının 4+1, 4+1 konut kullanıcılarının da 5+1 konutlarda yaşamak istedikleri görülmektedir. Diğer taraftan, 1+1 konut kullanıcılarının genel olarak 61-100 m² konutlarda, 2+1, 3+1, 4+1 ve 5+1 konut kullanıcılarının ise ağırlıklı olarak 101 m² ve üzeri konutlarda yaşamak istedikleri görülmektedir. Ayrıca, katılımcıların cinsiyetinin, yaşının ve eğitim durumunun mikro ölçekli konutlara yönelik sorulara ilişkin değerlendirmeleri üzerinde etklili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is focused on determining the relationships/differences between the size of the houses and the number of rooms and the number of users living in the houses. A total of 495 residence users living in Ankara, Turkey, participated in the survey prepared for this purpose. The data related to the survey results were evaluated with the SPSS program. Of the surveyed houses, 7.9% of the houses were 1+1 (39 houses), 21% of them 2+1 (104 houses), 48.5% of them 3+1 (240 houses), 14.7% of them 4+1 (73 houses) and 7.9 of them have 5+1 (39 houses) rooms. According to the results obtained, it was determined that the number of rooms increased due to the increase in the number of people living in the houses. It is seen that 1+1 house users want to live in 2+1, 2+1 house users 3+1, 3+1 house users 4+1, 4+1 house users want to live in 5+1 houses. On the other hand, it is seen that the users of 1+1 houses generally want to live in 61-100 m² houses, while the users of 2+1, 3+1, 4+1 and 5+1 houses mainly want to live in houses of 101 m² and above. In addition, it shows that the gender, age and educational status of the participants are effective on their evaluations of the questions about micro-scale housing.