Kayakla atlamacılarda yapılan farklı tür simülasyon çalışmalarının atlama mesafesine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of different TYPES of simulation studies done on jump distance
- Tez No: 779720
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KIYICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı farklı tür simülasyon egzersizlerinin kayakla atlamacılarda dikey sıçrama ve kayakla atlama mesafesine etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Sporcular üç farklı egzersiz grubuna ayrılmıştır. Bu gruplarda sabit platform simülasyonu, tekerlekli platform simülasyonu ve kapalı alan simülasyonu egzersizleri uygulanmıştır. Sporcuların egzersiz programı öncesi ve sonrası en iyi atlayış mesafeleri kayıt altına alınarak kayakla atlama mesafeleri belirlendi. Vücut kompozisyon ölçümleri Tanita TBF 300 ile, dikey sıçrama yükseklikleri eller belde ve eller serbest olarak optojump cihazı ile ölçülürken, ayakkabıların içerisine yerleştirilen W-Inshoe Medicapteurs cihazı ile ayak taban basınç değerleri araştırmanın başında ve sonunda ölçüldü. Belirlenen üç farklı egzersizin bağımlı değişken üzerindeki etkisini belirlemek için Tekrarlı Ölçümlerde İki Yönlü ANOVA (3x2) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this research is to examine the effects of different types of simulation exercises on vertical jump and ski jump distance in ski jumpers. Method: Athletes are divided into three different exercise groups. Fixed platform simulation, wheeled platform simulation and indoor simulation exercises were applied in these groups. The ski jump distances were determined by recording the best jumping distances of the athletes before and after the exercise program. Body composition measurements were measured with the Tanita TBF 300, vertical jump heights were measured with the hands on the waist and hands-free optojump device, while the foot sole pressure values were measured with the WInshoe Medicapteurs device placed in the shoes at the beginning and end of the study. In order to determine the effect of three different exercises determined on the dependent variable, TwoWay ANOVA (3x2) in Repeated Measures was performed.