The determination of G6PD enzyme levels and some biochemical parameters in breast cancer patients and computer modeling and in vitro determination of the effects of some molecules on G6PD activity
Meme kanseri hastalarında G6PD enzim düzeylerinin ve bazı biyokimyasal parametrelerin belirlenmesi ve bazı moleküllerin G6PD etkisi üzerine etkilerinin bilgisayar modellemesi ve in vitro tayini
  1. Tez No: 779733
  2. Yazar: HAYDER HAMEED KADHIM SHUBBAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KARHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kanserli hücrelerin özelliklerinden biri modifiye metabolizmadır. Pentoz fosfat yolu, PPP hücresel metabolizmanın önemli bir parçasıdır. PPP'nin hız sınırlayıcı enzimi olan glukoz-6-fosfat dehidrojenaz, G6PD çeşitli kanser türlerinde yükseltilir ve PPP aracılığıyla riboz-5-fosfat ve NADPH üreterek tümör büyümesi ile ilgilidir. Tezin amacı, meme kanseri hastalarında yüksek düzeyde Glukoz 6 Fosfat Dehidrojenaz, G6PD enzimi ve lipid profili olduğunu ve bu enzimin kanser için terapötik bir hedef olarak aktivitesinin nasıl inhibe edilebileceğini doğrulamaktır. 45 hasta ve 45 kontrol (kadın) içeren bir çalışma. Yaşları 29-57 arasında değişiyordu. Bu hastalar Irak'ın El-Kadisiyah şehrinde meme kanseri oldukları kaydedildi. Birinci ve ikinci gruplar karşılaştırıldığında ELISA ile, G6PD enzim seviyeleri ölçüldü, iki grup arasındaki farklar istatistiksel olarak anlamlıydı. Tüm sonuçlara dayanarak, meme kanseri hasta grubunun sağlıklı grupta daha yüksek, G6PD enzim düzeyine ve daha yüksek düzeyde lipid profiline sahip olduğu sonucuna varıldı, yukarıdaki sonuçlara dayanarak, G6PD enziminin aktivitesini inhibe etmek için bazı bileşikler kullandık. Bu kimyasal bileşikler, G6PD enzim aktivitesini engellemede başarılıdır.
Özet (Çeviri)
One of the characteristics of cancerous cells is modified metabolism. The pentose phosphate pathway PPP is an important part of cellular metabolism. The rate-limiting enzyme of the PPP, glucose-6-phosphate dehydrogenase G6PD, is raised in several types of cancer and relates to tumor growth by generating ribose-5-phosphate and NADPH via PPP. The aim of the thesis is to confirm that high level of Glucose 6 Phosphate Dehydrogenase G6PD enzyme and lipid profile in breast cancer patients and how to inhibit the activity of this enzyme as a therapeutic target for cancer. A study involved 45 patients and 45 controls (female). Their ages ranged between 29-57 years old. These patients were registered they have breast cancer at Iraq, AL-Qadisiyah city. G6PD enzyme levels were measured by ELISA when the first and second groups are compared, the differences between the two groups are statistically significant. On the basis of all results, it was concluded that breast cancer patients group have a higher level of G6PD enzyme and higher level of lipid profile in state of healthy group, based on the above results we used some compound to inhibit the activity of G6PD enzyme. This chemical compounds are successed to inhibit the G6PD enzyme activity.