Fen bilimleri öğretmen adaylarının akıllı telefon, sosyal medya ve dijital bağımlılıklarının demografik değişkenler ile ilişkisinin incelenmesi
Investigating smartphone, social media and digital addictions of preservice science teachers in terms of demographic variables
  1. Tez No: 968171
  2. Yazar: MELİSA ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT TÜRKOGUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmada, fen bilimleri öğretmen adaylarının akıllı telefon, sosyal medya ve dijital bağımlılık düzeylerinin belirlenmesi ve bu bağlamda cinsiyet, bölüm, sınıf düzeyi, not ortalaması, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, gelir düzeyi ve kardeş sayısı gibi çeşitli demografik değişkenler ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılı sürecinde Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi'nin Fen Bilgisi, Fizik, Kimya ve Biyoloji Öğretmenliği programlarında öğrenim gören toplam 377 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmada tüm öğretmen adaylarına veri toplama aracı olarak Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu, Dijital Bağımlılık Ölçeği ve Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, öğretmen adaylarının akıllı telefon, sosyal medya ve dijital bağımlılıklarının yüksek olduğu belirlenmiştir. İlk olarak akıllı telefon bağımlı değişkeni için öğretmen adaylarının akıllı telefon bağımlılıklarının cinsiyet, not ortalaması değişkenlerine göre farklılık gösterdiği; bölüm, sınıf düzeyi, gelir düzeyi, anne-baba eğitim düzeyi ve kardeş sayısı değişkenlerine göre farklılık göstermediği ortaya çıkmıştır. İkinci olarak sosyal medya bağımlılık değişkeni için öğretmen adaylarının sosyal medya bağımlılıklarının cinsiyet, not ortalaması, gelir düzeyi ve kardeş sayısına göre farklılık gösterdiği ancak bölüm, sınıf düzeyi, anne-baba eğitim düzeyi değişkenlerine göre farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak dijital bağımlılık değişkeni için öğretmen adaylarının dijital bağımlılıklarının cinsiyet, bölüm, not ortalaması değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği sınıf düzeyi, gelir düzeyi, anne-baba eğitim düzeyi, kardeş sayısı değişkenlerine göre farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Ayrıca akıllı telefon, sosyal medya ve dijital bağımlılıklar arasında anlamlı ve yüksek düzeyde pozitif bir korelasyon saptanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular alanyazında yapılan çalışmalar doğrultusunda tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the smartphone, social media, and digital addiction levels of pre-service science teachers and to examine their relationships with various demographic variables such as gender, department, grade point average, mother's education level, father's education level, income level, and number of siblings. The study group consisted of 377 pre-service teachers studying in the Science, Physics, Chemistry, and Biology Teaching programs of Dokuz Eylül University, Buca Faculty of Education, during the 2024-2025 academic year. A descriptive survey design, a quantitative research method, was used in the study. The Social Media Addiction Scale-Adult Form, the Digital Addiction Scale, and the Smartphone Addiction Scale Short Form were administered to all pre-service teachers as data collection tools. The findings of the study indicated that preservice teachers had high smartphone, social media, and digital addictions. First, for the smartphone addiction variable, it was revealed that preservice teachers' smartphone addictions varied by gender and grade point average, but did not differ by department, grade level, income level, parental education level, or number of siblings. Second, for the social media addiction variable, it was concluded that preservice teachers' social media addictions varied by gender, grade point average, income level, and number of siblings, but did not differ by department, grade level, or parental education level. Finally, for the digital addiction variable, it was determined that preservice teachers' digital addictions varied significantly by gender, department, grade point average, but did not differ by grade level, income level, parental education level, or number of siblings. Furthermore, a significant and highly positive correlation was found between smartphone, social media, and digital addictions. The findings of the study were discussed in line with the literature, and recommendations were presented.