Küresel iklim değişikliğine bağlı olarak Kastamonu il genelinde iklim tiplerinde meydana gelebilecek değişiklikler ve tarım alanlarına olası etkileri
Possible changes in climate types in Kastamonu province due to global climate change and possible effects on agricultural areas
  1. Tez No: 779783
  2. Yazar: BÜŞRA HARMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ SEVİNÇ KRAVKAZ KUŞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Küresel iklim değişikliği, dünya genelinde bütün canlıları ve ekosistemleri etkileyecek, geri döndürülemez bir sorun olarak tanımlanmaktadır. Sürecin etkilerini en aza indirebilmek ve sürece hazırlıklı olabilmek amacıyla, gelecek yıllarda iklimsel parametreler ve iklim tiplerindeki değişimin belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada da Kastamonu ili genelinde bazı iklimsel parametreler ve bunlara bağlı olarak önümüzdeki yıllarda oluşabilecek muhtemel iklim değişimlerinin farklı modeller kullanılarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla iki farklı senaryo kapsamında günümüz, 2040, 2060, 2080 ve 2100 yıllarındaki yağış ve sıcaklık ile bunlardaki değişimlere bağlı olarak De Martonne, Emberger ve Erinç İklim sınıflarına göre iklim değişimi belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda önümüzdeki süreçte Kastamonu il genelinde sıcaklık ortalamasının artacağı, yağış miktarının azalacağı ve buna bağlı olarak iklim tiplerinin karasal iklim tipine doğru kayacağı tahmin edilmektedir. Çalışma sonuçlarına göre Kastamonu'da 2100 yılında yıllık ortalama yağış miktarının oldukça düşeceği, ilin yaklaşık %12,21'inde 500 mm'nin altında ve sadece %0,01'inde de 900 mm'nin üzerinde olabileceği tahmin edilmektedir. Yıllık ortalama sıcaklıkta ise önemli bir artış olacağı günümüzde ortalama sıcaklık 3-13 °C arasında iken 2100 il genelinin %99'dan fazlasında yıllık ortalama sıcaklığın 10 °C'nin üzerinde olabileceği belirlenmiştir. Bu durum iklim tiplerinde de önemli ölçüde değişikliklere yol açacak, iklim tipleri kurak iklim tiplerine doğru kayacak, örneğin Emberger iklim sınıflandırmasına göre günümüzde il genelinin yarısından fazlasında hüküm süren nemli iklim tipinin etkili olduğu alanların giderek azalacağı 2100 yılında nemli iklim tipinin tamamen ortadan kalkabileceği ve kurak iklim tipinin hüküm sürdüğü alanların oluşacağı tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Global climate change is defined as an irreversible problem that will affect all living things and ecosystems worldwide. In order to minimize the effects of the process and to be prepared for the process, it is of great importance to determine the changes that may occur in climatic parameters and climate types in the coming years. In this study, it is aimed to determine some climatic parameters and possible climate changes that may occur in the coming years in Kastamonu province by using different models. For this purpose, according to De Martonne, Emberger and Erinç Climate classes, climate change based on precipitation and temperature in the years 2040, 2060, 2080 and 2100 and changes in these under two different scenarios were tried to be determined. As a result of the study, it is predicted that the average temperature will increase, the amount of precipitation will decrease and accordingly the climate types will shift towards continental climate type in Kastamonu in the coming period. According to the results of the study, it is estimated that the average annual precipitation in Kastamonu will decrease considerably in 2100, and it will be below 500 mm in approximately 12.21% of the province and above 900 mm in only 0.01% of the province. There will be a significant increase in the average annual temperature. While the average temperature today is between 3-13 °C, it is determined that the average annual temperature may be above 10 °C in more than 99% of the province in 2100. For example, according to the Emberger climate classification, it is estimated that the areas where the humid climate type, which prevails in more than half of the province today, will gradually decrease, and in 2100, the humid climate type may disappear completely and areas where the arid climate type prevails will be formed.