Yabancı dil olarak Türkçe öğrenimi süreçlerinde uzaktan eğitim uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of distance learning activities in the process of learning Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 779888
  2. Yazar: SARA NASIR MOHAMAD İDRİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS ALYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bursa ULUTÖMER'deki yabancı dil olarak Türkçe öğretimi etkinlikleri de salgın dönemde uzaktan eğitim yöntemiyle sürdürülmüştür. Bu yeni yöntem ve uygulamalardan Türkçe öğrenen öğrenciler ve öğreticiler de etkilenmiş ve duruma uyum sağlamaya çalışmışlardır. Bu çalışmada Bursa Uludağ Üniversitesi ULUTÖMER'de yabancı dil olarak Türkçe öğrenimi süreçlerinde uygulanan uzaktan eğitim uygulamalarının öğrenci kazanımları, dil yetilerinin gelişimine etkisi, öğrenci tutum ve görüşleri ile uygulamanın avantajları ve dezavantajları ele alınacaktır. Bu çalışmanın amacı yabancı dil olarak Türkçe öğrenimi ve öğretimi alanında uzaktan eğitim olanaklarından yararlanılmasının potansiyeli ortaya konarak alana teknik ve bilimsel katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Teaching Turkish as a foreign language activities at Bursa ULUTÖMER continued with distance education method during the epidemic period. Students and instructors learning Turkish were also affected by these new methods and practices and tried to adapt to the situation. In this study, student achievements, the effect of distance education applications applied in the processes of learning Turkish as a foreign language at Bursa Uludağ University ULUTÖMER, the effects of student attitudes and opinions on the development of language skills, and the advantages and disadvantages of the application will be discussed. The aim of this study is to provide technical and scientific contribution to the field by revealing the potential of benefiting from distance education opportunities in the field of learning and teaching Turkish as a foreign language.