Fen bilgisi öğretmen adaylarının okuduğunu anlama stratejileri ve epistemolojik inançları arasındaki ilişkiler
The relationships between reading comprehension strategies and epistemological beliefs of preservice science teachers
  1. Tez No: 779889
  2. Yazar: HAZAL KARABEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmanın amacı Fen Bilgisi öğretmen adaylarının okuduğunu anlama stratejileri ile epistemolojik inançları arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmaktır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden nedensel karşılaştırma araştırma modeli kullanılarak yürütülmüştür ve araştırmanın örneklemini Bursa Uludağ Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümünde farklı sınıf seviyelerinde öğrenim görmekte olan 95 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Fen Bilgisi öğretmen adaylarının okuduğunu anlama stratejileri ile epistemolojik inançlarının belirlenmesi amacıyla veri toplama aracı olarak“Okuduğunu Anlama ve Bilgi Üretme Ölçeği”geliştirilmiştir. Geçerliliğin sağlanması amacıyla uzman görüşüne başvurulmuş ve ölçeğin güvenirliğinin belirlenmesi amacıyla KR-21 değeri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre okuduğunu anlama stratejilerinden 'çıkarım yapma' ile epistemolojik inançlar arasında pozitif bir korelasyon olduğu ve bu stratejinin epistemolojik inançları yordadığı gözlenmiştir. Öte yandan çıkarım yapmanın farklı sınıf seviyelerine göre değişim gösterdiği belirlenmiştir. Bu değişimde öğrencilerin pandemi dolayısıyla uzaktan ve yüz-yüze eğitimlere farklı oranda maruz kalmalarının etkili olduğu düşünülmüştür. Araştırma sonucunda Fen Bilgisi öğretmen adaylarının çevrimiçi öğrenme ortamlarında kesinlikçi etkinliklere maruz bırakılmalarından ziyade özellikle yüz-yüze ortamlarda ve çıkarım yapma odaklı çelişkili içeriklerle eğitime maruz kalmalarının epistemolojilerini geliştireceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to uncover the relationships between reading comprehension strategies and epistemological beliefs of preservice science teachers. The research was conducted by using the causal comperative design and a sample including 95 preservice science teachers at Bursa Uludag University, Turkey. The questionnaire called 'Reading comprehension and knowledge pruduction' was developed for uncovering epistemologies and comprehension strategies. For the validity, the expert opinions were used; for the reliability, KR-21 values was benefitted from. The regression results showed that the reading comprehension strategy of 'deduction' predicted the epistemological beliefs. In addition, this strategy varied according to class levels. It was considered that the different proportions of getting online and face-to-face education were responsible for this result. At the end of the study, it was considered that exposing the preservice teachers to controversial contends based on deduction strategies within face-to-face learning environments rather than online learning environments including certain contends would enhance the epistemologies.