Levonorgestrel subdermal implant (Norplant)'ın kan lipid profili ve kanama diatezi üzerine olan etkisi
The effect of levonorgestrel subdermal implant (norplant) on blood lipid profile and bleeding diathesis
- Tez No: 779893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZAY ORAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çalışmamızın amacı sentetik progestin olan Levonorgestrel subdermal implant (NORPLANT)'ın serum lipid düzeyleri ve kanama diatezi üzerine olan etkilerini araştırmak, Norplant uygulanan kadınlarda; ilk 6 ay içinde olabilecek yan etki ve komplikasyonları saptamaktır. Çalışma, Eylül 1994 ile Ağustos 1995 tarihleri arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Aile planlaması bölümüne başvuran ve kontrasepsiyon amacı ile levonorgestrel subdermal implant (NORPLANT) uygulanan 52 olgu ile yapıldı. Olgulardan Norplant uygulaması öncesinde ve 6 aylık uygulanım sonrasında kan alınarak serum lipid profili ve koagulasyon faktörleri çalışıldı. Norplantın 6 aylık kullanımda başlangıç düzeylerine göre trigliserid, total kolesterol, LDL ve VLDL düzeyleri anlamlı olarak düşmüşlerdir. HDL 6 aylık Norplant kullanımıyla birlikte başlangıç düzeylerine göre artmıştır ancak bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. HDL/Total kolesterol oranı uygulanım öncesine göre anlamlı olarak artmıştır. 6 aylık Norplant kullanımında koagulasyon faktörlerinde (aPTT, PT, Fibrinojen) değişiklikler normal sınırlar içinde kalmıştır. Anlamlı bir değişiklik olmamıştır. Norplant kullanımıyla 6 aylık sürede ağırlık ve arterial kan basıncı düzeylerinde anlamlı bir değişiklik olmamıştır. Norplant kullananlarda yan etki olarak %38.5 siklus bozukluğu, %19.2 amenore, %19.2 kilo artışı, %13.5 baş ağrısı, %9.6 iştah artışı saptanmıştır. Çalışmamızda Norplant'ın lipid profili üzerinde olumsuz etkisi saptanmadı. Koagulasyon sistemini olumsuz etkilemediği saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the effects of the synthetic progestin Levonorgestrel subdermal implant (NORPLANT) on serum lipid levels and bleeding diathesis. To detect possible side effects and complications in the first 6 months. The study was conducted with 52 patients who applied to the Family Planning Department of Zeynep Kamil Gynecology and Pediatrics Hospital between September 1994 and August 1995 and were applied levonorgestrel subdermal implant (NORPLANT) for contraception. Serum lipid profile and coagulation factors were studied by taking blood from the patients before Norplant application and after 6 months of application. Triglyceride, total cholesterol, LDL and VLDL levels decreased significantly compared to the initial levels after 6 months of use of Norplant. HDL increased with 6 months of Norplant use compared to baseline levels, but this increase was not statistically significant. HDL/Total cholesterol ratio increased significantly compared to pre-application. Changes in coagulation factors (aPTT, PT, Fibrinogen) remained within normal limits after 6 months of Norplant use. There was no significant change. There was no significant change in weight and arterial blood pressure levels over a 6-month period with the use of Norplant. The side effects of Norplant users were found to be 38.5% cycle disorder, 19.2% amenorrhea, 19.2% weight gain, 13.5% headache, and 9.6% increase in appetite. In our study, no negative effect of Norplant on the lipid profile was found. It was found that it did not adversely affect the coagulation system.