Stres üriner inkontinans cerrahi tedavisinde Burch Kolposuspansiyon ve Kolporafi Anterior-Kelly Plikasyonu operasyonlarının karşlaştırılması ve yaşam kalite anketleri uygulaması
Comparison of Burch Colposuspension and Colporraphy Anterior-Kelly Plication operation in the surgical treatment of stress urinary incontinence and assesment with quality of life questionnaires
- Tez No: 779894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YETİMALAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Üriner stres inkontinans pek çok kadın için sosyal bir problem olmanın yanı sıra yaşam kalitesini kötü yönde etkileyen ve sağlık harcamalarında önemli bir yere sahip bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmaya Ocak 2006- Haziran 2007 tarihleri arasında İzmir Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi 3.Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne idrar kaçırma şikayeti ile başvuran; yaşları 36 ila 85 arasında olan, Stres Üriner İnkontinans tanısı anamnez, demografik özellik, mesane günlüğü, hayat kalite sorgulaması, fizik muayene ve stres testi ile konmuş 81 hasta alındı. Stres inkontinasın cerrahi tedavisinde abdonminal olarak 41'ine (%50,6) Burch kolposüspansiyon operasyonu ve vajinal olarak 40'ına (%49,4) Kolporafi Anterior- Kelly Plikasyonu operasyonları uygulandı. Her iki grupta stres inkontinans risk faktörleri arasında gösterilen parite, doğum şekli, total doğum ağırlığı ve vücut kitle indeksi arasında anlmalı fark saptanmadı. Burch operasyonu sonrası 6. Ayda stres testi ile kıyaslandığında başarı oranı %87,8 olarak bulunmuştur. Literatürdeki verilerde Burch operasyonu için başarı oranı %85-97 arasındadır, kolporafi anterior Kelly plikasyonu operasyonu başarı oranı postoperatif 6 ay için stres testi ile kıyaslandığında %75 olarak saptanmıştır. Stres üriner inkontinas tanılı hastaların yaşam kalite ölçütleri değerlendirmesinde hemBurch operasyonu hem de Kolporafi anterior Kelly plikasyonu operasyonu uygulanan hastaların cerrahi sonrası anlamlı ölçüde fayda gördükleri saptanmıştır. Hastaların iyileşme oranları takibinde yaşam kalitesi sorgulamaları kullanmak faydalıdır.
Özet (Çeviri)
Uriner stres inkontinans is a social problem for many women together with this occurs as a important problem in health payments and affected life quality on bad way… This study is performed between January 2006- June 2007 at İzmir Atatürk Training and Research Hospital 3rd Obstetrics And Gynecology Clinic, 81 patients with the somplaitn of urinary stres incontinence between ages 36-85, the patients were chosen according to diagnosis of incontinence based on history, physical examination, demographic data, bladder diary, stress test, quality of life queastionnaires. Surgical treatment of urinary stres incontinence is performed abdominally to 41 patients (%50,6) as Burch Colposuspension and vagianlly to 40 patients (%49,4) as Colporraphy Anterior- Kelly Plication operation. The both groups were compared according to risk factors or urinary stres incontinence, type of birth, total birth weight and body mass index, and there were no significant difference. The Visiual Analogue Scale, Incontinence Impact Questionnaire and Urinary Distress Inventory were used as quality of life questionnaires. The patients were controlled at postoperative 6th month according to urinary stres test. The success results were %87,8 for Burch Colposuspension and %75 for Colporraphy Anterior- Kelly PLication operation. The stres urinary incontinence questionnaires found to be effective and useful fort he control of both surgical procedures.