Yeni doğum yapan primipar kadınlara verilen bebek bakımına ilişkin eğitimin kadınların bebek bakımı özgüveni ve uyku kalitesi üzerine etkisi
The effect of education on baby care given to primiparal women who has baby care and sleep quality of women
- Tez No: 779921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırma, yeni doğum yapan primipar kadınlara verilen bebek bakımına ilişkin eğitimin kadınların bebek bakımı özgüveni ve uyku kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılan yarı deneysel randomize kontrol çalışmasıdır. Araştırmanın örneklemine, sosyal medya kullanımı olan (instagram), 92 müdahale, 91 kontrol grubu olmak üzere 183 primipar kadın alınmıştır. Araştırma 01 Mayıs- 31 Aralık 2021 tarihleri arasında araştırmanın seçim kriterlerine uyan araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden primipar kadınlarla yürütülmüştür. Veriler, her iki grup için Kişisel Bilgi Formu, Pharis Özgüven Ölçeği (PÖÖ) ve Postpartum Uyku Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Müdahale grubundaki primipar kadınlara doğum sonrasında bebek bakımına ilişkin 1.-7.günler ve 7-14. günler arasında haftada 2 saat olacak şekilde eğitimler verilmiştir ve sonraki aşamada deney grubundaki kadınlarla zoom üzerinden bağlantı sağlayarak görüntülü olarak bebek bakımına ilişkin eğitim sağlanmıştır. Ayrıca müdahale grubundaki kadınlara eğitim içeriği eğitim öncesinde kitapçık olarak gönderilmiştir. Kontrol grubundaki kadınlara, sosyal medya (instagram) üzerinden iletişim sağlanmış ve bu gruba sonrasında herhangi bir eğitim ve danışmanlık hizmeti sağlanmamıştır. Verilerin analizinde Ki-Kare testi, Independent Sample t Testi, tek ve iki faktörlü varyans analizi (ANOVA) ve gruplar arası farklılıkları belirlemek için de post hoc testlerinden Least Significant Difference (LSD) testi kullanılmıştır. Araştırmada deney grubundaki kadınların toplam PÖÖ puan ortalaması 57,41±5,65 iken, kontrol grubundaki kadınların 51,48±10,66 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The research is a quasi-experimental randomized control study conducted to determine the effect of infant care education given to primiparous women who have just given birth, on their infant care self-confidence and sleep quality. The sample of the study included 183 primiparous women, 92 of whom were in the intervention group and 91 were in the control group. The study was conducted with primiparous women who voluntarily accepted to participate in the study, who met the selection criteria of the study, between 01 May and 31 December 2021. Data were collected using the Personal Information Form, Pharis SelfConfidence Scale (PSS) and Postpartum Sleep Quality Scale for both groups. Postpartum infant care for primiparous women in the intervention group on days 1-7 and 7-14. Trainings were given for 2 hours a week between days and days, and in the next stage, training on baby care was provided by connecting with the women in the experimental group via Zoom. In addition, the training content was sent to the women in the intervention group as a booklet before the training. The women in the control group were contacted via social media (Instagram), and no training or consultancy services were provided to this group afterwards. In the analysis of data; Chi-square test, Independent Sample t Test, single and two factor analysis of variance (ANOVA) and post hoc test Least Significant Difference (LSD) test were used to determine the differences between groups. In the study, the mean PSS score of the women in the experimental group was 57.41±5.65, while it was 51.48±10.66 in the women in the control group.