Birinci Körfez Savaşında istihbarat faaliyetleri ve algı yönetimi
Intelligence activities and perception management in the First Gulf War
  1. Tez No: 779950
  2. Yazar: ABDULLAH ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİM KEMAL BÜLENT ÖKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İstihbarat, devletlerin veya kuruluşların güvenliğini sağlamak amacıyla devletler ya da özel kişiler tarafından toplanan diğer bir devlete, siyasi gruba, askeriyeye veya benzer herhangi bir harekete ait olduğu düşünülen bilgilerin toplanması, tasnif edilmesi, üretilmesi ve üretilen bilginin yayılması şeklinde tanımlanabilir. İstihbarat bilgiyi toplama ve bilgiyi analiz etmenin yanı sıra örtülü operasyon, propaganda, güvenlik fonksiyon ve kabiliyetlerini de içermektedir. İstihbarat örgütlerinin temel fonksiyonları istihbarat üretimi, örtülü operasyon, propaganda ve koruyucu güvenlik olarak alan yazında yer almaktadır. Propaganda fonksiyonu, istihbarat örgütleri tarafından ez az açığa çıkan fonksiyondur. Bu durum psikolojik savaş ve propagandayı örtülü operasyon faaliyetlerinin bir çeşidi olarak değerlendirilmesinden kaynaklıdır. İstihbarat faaliyetlerinin temel fonksiyonları arasında olan propaganda hedef kitlenin saptanması, uygun temaların belirlenmesi, uygun iletişim araçlarının seçilmesi, uygun şekilde kullanılarak hedef kitlenin ikna ve yönetilmesinin yanında propaganda araçlarının gizliliğinin sağlanmasını kapsamaktadır. Propaganda, devletlerin devamlılığı, bugünkü ve gelecekteki düşmanlarının güç, niyet ve faaliyetlerini öğrenmek ve bunlara hazırlıklı olmak faaliyetlerini içermekle birlikte düşmanın gücünü azaltmak için psikolojik savaşı ve düşmandan gelecek benzer faaliyetlere karşı koymayı içermektedir. Psikolojik savaş ve propaganda 19. Yüzyıldan itibaren sistematik bir şekilde kullanılmaya başlanmış, günümüzde istihbarat örgütlerinin kullandığı en önemli faaliyetler arasında yer almaktadır. Propaganda ve psikolojik savaş, önceden belirlenen amaçları gerçekleştirmek için belirlenen kitleye, önceden planlanan haberleri kitle iletişim araçları vasıtasıyla yayılmasıdır. Propaganda ve psikolojik savaş, iletişim araçlarının yaşanan dönüşüm, yeni taktik ve stratejilerin geliştirilmesi, uluslararası yapının ve uluslararası toplumun dönüşmesiyle beraber değişime uğrayarak, tek yönlü bir ikna süreci olmanın ötesinde algı yönetimi kavramsallaştırmasıyla karşılıklı bir ikna sürecine dönüşmüştür. Soğuk savaş sonrası dönemde istihbarat örgütlerinin kullandığı propaganda ve psikolojik savaş faaliyetlerinde bir değişim ve artış görülmüştür. Bu dönüşümün ilk örneği 1. Körfez Savaşında ABD tarafından kullanılan propaganda ve psikolojik savaş faaliyetleridir. Bu çalışmada istihbarat ve propaganda ilişkisi bağlamında ABD'nin 1. Körfez Savaşındaki propaganda faaliyetleri analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Intelligence can be defined as the collection, classification, production and dissemination of information that is thought to belong to another state, political group, military or any similar movement, collected by states or private individuals in order to ensure the security of states or organizations. Intelligence includes covert operations, propaganda, security functions and capabilities, as well as collecting and analyzing information. The main functions of intelligence organizations are in the literature as intelligence production, covert operation, propaganda and protective security. The propaganda function appears to be the least exposed function by the intelligence agencies. This is due to the fact that psychological warfare and propaganda are considered as a type of covert operational activities. Propaganda, which is among the basic functions of intelligence activities, includes determining the target audience, determining appropriate themes, selecting appropriate communication tools, persuading and managing the target audience by using them appropriately, and ensuring the confidentiality of propaganda tools. Propaganda includes the continuity of states, the activities of learning and being prepared for the strength, intentions and activities of their present and future enemies, as well as psychological warfare to reduce the power of the enemy and resisting similar activities from the enemy. Psychological warfare and propaganda have been used systematically since the 19th century and are among the most important activities used by intelligence organizations today. Propaganda and psychological warfare is the dissemination of pre-planned news to the determined audience through mass media in order to achieve predetermined goals. Propaganda and psychological warfare changed with the transformation of communication tools, the development of new tactics and strategies, and the transformation of the international structure and international society, and turned into a mutual persuasion process with the perception management conceptualization beyond being a one-way persuasion process. In the post-Cold War period, a change and an increase has been observed in the propaganda and psychological warfare activities used by intelligence organizations. The first example of this transformation is the propaganda and psychological warfare activities used by the USA in the 1st Gulf War. In this study, the propaganda activities of the USA in the 1st Gulf War will be analyzed in the context of the relationship between intelligence and propaganda.