Investigation of metabolic effects of vitamin B12 and vitamin B6 levels in Iraq
Irakta B12 ve B6 vitamini düzeylerinin metabolik etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 779951
  2. Yazar: ZUHAIR FADHIL ABDULGHAFOOR ALLAMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA ALYAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMED ASSAD SALEH ALKABI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Küresel olarak, anemi önemli bir halk sağlığı olgusudur. DSÖ, anemiyi, kadınlarda 12,0 g/dL ve erkeklerde 13,0 g/dL'nin altındaki hemoglobin (Hb) konsantrasyonu olarak tanımlar. MCV'ye bağlı olarak anemi, mikrositik, normositik ve makrositik olarak da kategorize edilebilir. Aneminin nedenlerinden biri, B6 ve B12 vitaminleri gibi temel besinlerin eksikliğidir. Çalışmaya Al-Hussein Eğitim Hastanesi'nde bir hematolog tarafından klinik olarak MCV oranlarına göre anemi tanısı konan mikrositik anemili 40 hasta, makrositik anemili 40 hasta ve 40 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 120 hasta katıldı. Bu çalışmada mikrositik anemili hastalarda anlamlı olarak azalmış olan vitamin B6, vitamin B12, Hb, HCT ve MCV incelenirken (p değeri
Özet (Çeviri)
Globally, anaemia is a major public health phenomenon. WHO defines anaemia as a haemoglobin (Hb) concentration below 12.0 g/dL in women and 13.0 g/dL in men. Depending on MCV, anaemia can also be categorized as microcytic, normocytic, and macrocytic. One of the causes of anaemia is a lack of essential nutrients such as vitamins B6 and B12. A total of 120 patients, including 40 patients with microcytic anaemia, 40 patients with macrocytic anaemia and 40 healthy controls, who were diagnosed with anaemia clinically by a haematologist according to MCV rates at Al-Hussein medical city –section of haematology, participated in this study. In this study, vitamin B6, vitamin B12, Hb, HCT, and MCV, which were significantly decreased in patients with microcytic anaemia, were examined (p value