Non-steroid anti-inflamatuar kuru toz inhaler formülasyonlarının aerolizasyon performanslarının incelenmesi
Investigation of aerolization performance of non-steroid anti-inflammatory dry powder inhaler formulations
- Tez No: 779953
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ÖZYAZICI, DOÇ. DR. MESUT ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada astım gibi akciğerde enflamasyona neden olan hastalıklarda kullanılmak üzere model etkin madde olarak non-steroidal anti-inflamatuar etkili ketoprofen lizinat kullanılarak kuru toz inhaler formülasyonlarının geliştirilmesi, geliştirilen formülasyonların fizikokimyasal özelliklerinin incelenmesi, karekterizasyon çalışmalarının yapılması ve formülasyonların farklı kuru toz inhaler cihazlar kullanılarak aerolizasyon performanslarının incelenmesi amaçlanmıştır. Tez çalışması kapsamında ketoprofen lizinat, mannitol, lösin, polivinil alkol, su ve metanol farklı oranlarda kullanılarak, püskürterek kurutma tekniğiyle kuru toz inhaler formülasyonları hazırlanmıştır. Hazırlanan formülasyonların cihazlardaki aerolizasyon performansları ve akış özellikleri yeni nesil impaktör ile incelenmiştir. Tek faz olarak formüle edilen ve itici gaz içermeyen kuru toz inhalerler, yüksek stabiliteleri ve kolay işlenmeleri sayesinde tercih edilmiştir. Hazırlanan kuru toz inhaler formülasyonlarının aerosolizasyon özellikleri üzerine cihazların etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
In the study, the development of dry powder inhaler formulations using non-steroidal anti-inflammatory ketoprofen lysinate as a model active substance for use in diseases that cause inflammation in the lungs such as asthma, examination of the physicochemical properties of the developed formulations, characterization studies and the aerolysis performance of the formulations using different dry powder inhaler devices. intended to be examined. Within the scope of the thesis, dry powder inhaler formulations were prepared by spray drying technique using different proportions of ketoprofen lysinate, mannitol, leucine, polyvinyl alcohol, water and methanol. The aerosolization performances and flow properties of the prepared formulations were examined with a new generation impactor device. Dry powder inhalers, which are formulated as a single phase and do not contain propellant, are preferred due to their high stability and easy handling. It is aimed to examine the effects of the devices on the aerosolization properties of the prepared dry powder inhaler formulations.