Dijital hizmet vergisi
Digital service tax
  1. Tez No: 779981
  2. Yazar: ASİYE NİSA KAÇIRA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Teknoloji çağında yaşanan gelişmelerin beraberinde getirdiği dijital dönüşüm neticesinde klasik vergi uygulamaları daha önce karşılaşmadığı sorunlarla yüzleşmiştir. İnternet devleri olarak nitelendirilen ve klasik şirket anlayışından farklı olarak tek bir yerde yerleşik olmayan çok uluslu şirketlerin elde ettiği kazançların vergilendirilmesi yerel hükümetler açısından sorun teşkil etmektedir. Bu çalışmada öncelikle dijital ekonomi kavramı somutlaştırılmış, daha sonra dijital ekonominin vergilendirilmesi ve bu sebeple doğan sorunlar ortaya konularak bu konuda OECD, AB, BM ve Türkiye'de yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Sonuç olarak ise Türk hukukunda dijital hizmet vergisine yönelik yapılan yerel yasal düzenlemelere değinildikten sonra dijital hizmet vergisinin niteliğine ilişkin tartışmalı hususlar da belirtilerek inceleme yapılmış, daha sonra verginin konusu, verginin kapsamına giren dijital hizmet türleri, vergiyi doğuran olay, verginin mükellefi ile sorumlusu, verginin matrahı, verginin oranı ve hesaplanması, vergilendirme işlemleri, muafiyet ve istisnalar ve vergi güvenliği konuları irdelenmiş ve daha sonra çalışma neticelendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the digital transformation brought about by the developments in the age of technology, classical tax applications have faced problems that they have not encountered before. Taxation of the profits of multinational companies, which are described as internet giants and are not located in one place, unlike the classical company understanding, poses a problem for local governments. In this study, first of all, the concept of digital economy has been embodied, then the taxation of the digital economy and the problems arising from this have been revealed, and studies conducted in OECD, EU, UN and Turkey on this subject have been included. As a result, after mentioning the local legal regulations made for digital service tax in Turkish law, an examination was made by specifying the controversial issues regarding the nature of the digital service tax. The tax base, tax rate and calculation, taxation procedures, exemptions and exceptions, and tax security were discussed and then the study was concluded.