Türkiye'deki ahşap oyuncak üretiminde karşılaşılan bazı sorunlar ve çözüm önerileri
Some problems encountered in wooden toy production in turkey and solution suggestions
- Tez No: 779986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACİ İSMAİL KESİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Industrial Design, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, ahşap oyuncaklarda kullanılan poliüretan ve su bazlı koruyucu katmanların antimikrobiyel aktvitelerinin, fiziksel ve mekaniksel özelliklerinin belirlenmesidir. Deney materyallerinden; günlük hayatta en çok karşılaşılan ve hastalık yapan bazı mantarlar (Candida parapsilosis ve Candida krusei), Gram-pozitif (Staphylococcus aureus, Enterococcus feacalis, Bacillus cereus) ve Gram-negatif bakteriler (Escherichia coli, Klebsiella pneumonia, Shigella flexneri, Pseudomonas aeruginosa); ahşap oyuncak sektöründe yaygın olarak kullanılan kayın ve çınar odunları, kayın, huş ve kavak kontrplakları ile lif levha (MDF); üretici firmanın özel olarak geliştirdiği antimikrobiyel ve nano renk pigmenti (%5K) ilaveli özellikteki su bazlı (SBV) ve poliüretan bazlı (PUV) vernikler tercih edilmiştir. Bu süreçte, pandeminin ortaya çıkması çalışmanın önemini artırmıştır. Vernik ve boyalarda, antimikrobiyel aktiviteleri agar kuyu difüzyon yöntemine, biyofilm aktiviteleri Stepanovic vd.'e, katı madde tayini ASTM D1644-01'e, sertlik ASTM D4366-16'a, yapışma direnci ASTM D4541-17 ile ASTM D3359'a, renk ASTM D2244-16'a ve parlaklık ölçümleri ASTM D523-89'e göre yapılmıştır. Çalışmada, antimikrobiyel ve biyofilm aktivitesi sonuçlarına göre, ultrahijyen (UH) katkılı vernik ve boyaların, bakteri, virüs ve mantarlara karşı en yüksek korumayı sağladığı belirlenmiştir. Ayrıca, en yüksek değerler; sertlik PUV'de (54 salınım), parlaklık SBV-UH'de (47,20 gloss), yapışma SBV ve SBV-%5K'da (4 MPa), *L SBV'de (68,2), *a SBV-%5K'da (57,7), *b değeri SBV-%5K'da (40,47); olarak tespit edilmiştir. UH katkılı vernik ve boyaların bakteri, virüs ve mantarlara karşı en yüksek korumayı sağladığı için ahşap oyuncaklarda kullanımı önerilebilir. En yüksek sertlik değerini verdiği için mekanik etkilere fazlaca maruz kalabilecek oyuncaklarda PUV'in kullanılması, parlaklığın önemli olduğu oyuncaklarda SBV-UH kullanılması, yapışmanın önemli olduğu oyuncaklarda ise SBV'in kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the physical and mechanical properties of antimicrobial activities of polyurethane and water-based protective layers used in wooden toys. In addition, it is another purpose of the study to propose solutions to the problems encountered by manufacturers in the application of surface treatments. From the experimental materials; Some of the most common and disease-causing fungi in daily life (Candida parapsilosis and Candida krusei), Gram-positive (Staphylococcus aureus, Enterococcus feacalis, Bacillus cereus) and Gram-negative bacteria (Escherichia coli, Klebsiella pneumonia, Shigella flexneri, Pseudomonas aeruginosa); a wood of beech and sycamore, beech, birch and poplar plywood and fibreboard (MDF), which are widely used in the varnish toy industry; water based (SBV) and polyurethane based (PUV) varnishes with the addition of antimicrobial and nano color pigment (%5K) specially developed by the manufacturer were preferred. In this process, the emergence of the pandemic has increased the importance of the study. In varnishes and dyes, antimicrobial activities are used by agar well diffusion method, biofilm activities are carried out by Stepanovic et al. e, solid determination was made according to ASTM D1644-01, hardness according to ASTM D4366-16, adhesion resistance according to ASTM D4541-17 and ASTM D3359, color ASTM D2244-16, and gloss measurements according to ASTM D523-89. According to the results of the study, according to the results of antimicrobial and biofilm activity, it was determined that ultrahygienic (UH) doped varnishes and dyes provide the highest protection against bacteria, viruses and fungi. In addition, the highest values are; hardness at PUV (54 oscillation), gloss at SBV-UH (47,20 gloss), adhesion at SBV and SBV-5K (4 MPa), *L at SBV (68,2), *a at SBV-5K (57,7%), *b value at SBV-5K (40,47%); has been identified as. UH-doped varnishes and paints can be recommended for use in wooden toys as they provide the highest protection against bacteria, viruses, and fungi. The use of PUV in toys that may be exposed to mechanical effects due to the highest hardness value, the use of SBV-UH in toys where brightness is important, In toys where adhesion is important, the use of SBV may be recommended.